Ekonomik antropoloji vasıtasıyla ekonomiye bütüncül yaklaşım ve Karl Polanyi örneği
Holistic approach to economy through economic anthropology and the example of Karl Polanyi
- Tez No: 482126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Ekonomi, İşletme, Anthropology, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ekonomik antropoloji kapsamında antropolojik bilgilerin gösterdiği şekilde ekonomik meselelerin toplumsal ve kültürel bir niteliği olduğu ortaya konmaktadır. Ekonomi konusunda toplumsal boyutun göz ardı edildiği noktalar antropologların ve iktisatçıların görüşleri çerçevesinde karşılaştırmalı bir metotla açıklanmaktadır. Ampirik verilere dayalı antropolojik bilgilerle ekonomik meseleler de insani boyutun göz ardı edilmesi kritik edilmekte ve ekonomi konusunda toplumsal yapının ve faktörlerin dikkate alındığı bütüncül bir yaklaşım savunulmaktadır. Bu konuda güçlü bir referans ve örnek olarak ünlü sosyal bilimci Karl Polanyi ele alınmakta ve onun ekonomik antropoloji vasıtasıyla ekonomiye bütüncül yaklaşım açıklanmaktadır.Bu bağlamda bu çalışmanın nihai amacı; antropolojinin ekonomiye bütüncül bir yaklaşım için katkı ve hizmetini değerlendirmektir. Nihai hedefi: ekonomik antropolojinin ekonomik meselelere bütüncül bir yaklaşım için önemli bir araç olarak göz önüne alınabilir olduğunu ortaya koymaktır. Bu yolla antropoloji disiplini ile diyalog kurmanın; iktisat ve işletme alanlarında meselelerin bütüncül bir şekilde ele alınması ve analiz edilmesi açısından kullanılabilirliğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
Within the context of economic anthropology is revealed as the anthropological knowledges showed that economic matters have a social and cultural characteristic. It is explained points which is disregarding social dimension about economy in the view of anthropologists and economists with a comparative method. With anthropological knowledges based on empirical data, it is criticized disregarding humanistic dimension of economic matters and premediating a holistic approach to economy that is considered social structure and social factors. In this particular as a powerful reference and example is addressed famous social scientist Karl Polanyi and ıt is explained his holistic approach to economy through economic anthropology. In this context ultimate purpose of this study is evaluatecontribution and service of anthropology for a holistic approach to economy. Ultimate goal of the study is reveal that economic anthropology could be takeninto considerationas an important tool for a holistic approach to economic matters. In this way it is showed up establishing dialog with anthropology that is utilizable from the standpoint of holistically analysis and understanding of matters in thefields of economics and business.