Örgüt kültürü ve stratejik planlama süreci; Karaman Belediyesinde bir uygulama
Organizational culture and strategic planning process; An implementation in the Karaman Municipality
  1. Tez No: 482125
  2. Yazar: MUHAMMET PAYLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yeni ekonomide meydana gelen gelişmeler örgütlerde rekabetçi ve stratejik düşünmeye yol açmıştır. Özel ve kamu alanındaki örgütlerin bu anlamda gelişmelere ayak uydurabilmek için örgüt kültürü ve stratejik planlama çalışmalarına ayrıca önem vermeleri gerekmektedir. Örgüt kültürü stratejik planlama çalışmalarında önemli bir unsurdur. Stratejik yönetimin uygulanabilmesi için özel ve kamu örgütlerinde stratejik planlama çalışmaları önem taşımaktadır. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı bir belediyede örgüt kültürü ve stratejik planlama düzeyini tespit etmek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklem grubunu Karaman Belediyesinde idari kısımda çalışan personel oluşturmaktadır. Bu araştırmada örgüt kültürü ve stratejik planlama arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve örgüt kültürünün stratejik planlama üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer bulgular ise örgüt kültürü ile eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık vardır. Stratejik plan ile eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık vardır. Stratejik planlama ile çalışma yılı arasında anlamlı bir farklılık vardır. Örgüt kültürü açısından kadınlarla erkekler arasında anlamlı bir farklılık vardır. Stratejik plan açısından kadınlarla erkekler arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Developments in the new economy have led to competitive and strategic thinking in organizations.Organizations in the private and public sphere need to pay special attention to organizational culture and strategic planning work in order to keep up with the developments in this sense.Organizational culture is an important element in strategic planning studies. Strategic planning work in private and public organizations is important for the implementation of strategic management. In this context, the main aim of the research is to identify the level of organizational culture and strategic planning in the municipality and to show the relation between them. The sample group of the researchers is the staff working in the administrative part of Karaman Municipality. It has been found that there is a meaningful relationship between organizational culture and strategic planning in this research and organizational culture has a decisive influence on strategic planning. Other findings show a significant difference between organizational culture and educational status. There is a meaningful difference between the strategic plan and the educational situation. There is a meaningful difference between strategic planning and the working year. There is a meaningful difference between men and women in terms of organizational culture. In terms of strategic plan, it was found that there is a meaningful difference between men and women.