Cinsiyet eşitlikçi perspektifle belediye bütçeleri: Fatih belediyesi
Municipal budgets via gender equality perspective: Fatih municipality
- Tez No: 482152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAKAR ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Toplumsal cinsiyet sosyo-kültürel olarak meydana gelen cinsiyet kalıplarını ifade etmektedir. Bir diğer ifadeyle, kültürel olarak kadın ve erkeği toplumsal bir kadına ve erkeğe dönüştüren kategoridir. Kadınların ve erkeklerin ekonomik ve sosyal durumlarındaki farklılıklar, toplum içindeki farklı rolleri ve konumları, kamu politikalarının ve kamu bütçesinin kadınlar ve erkekler üzerinde farklı sonuçlar doğurmasına yol açmaktadır. Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme cinsiyet eşitliğine yönelik politikaların, bütçeleme ve planlama mekanizmalarının merkezine taşınmasını hedefleyen bir yaklaşımdır. Bu yöntemde asıl amaç, ulusal ve yerel düzeydeki hazırlanan bütçelerin tüm aşamalarına toplumsal cinsiyet bilincinin kazandırılmasıdır. Bu tez çalışmasında Fatih Belediyesinin Eminönü ile birleşmesinden sonra yayınladığı ilk stratejik plan olan 2010-2014 dönemi ile ikinci stratejik planı olan 2015-2019 dönemi için planladığı hizmet ve harcamaların ne kadarının kadınlara yönelik olduğunun toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme perspektifi ile analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bir yandan stratejik planlar, performans programları ve faaliyet raporları incelenerek iki dönem karşılaştırmalı olarak analiz edilecek, diğer yandan da her bir yıl için planlanan ile gerçekleşen arasındaki sapmalar belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Gender represents socio-cultural stereotypes. In other words, it is the category that culturally transforms woman and man into a social woman and man. Differences in the roles, different positions and economic and social conditions of women and men in society lead to different consequences for public policy and public budget on women and men. Gender Responsive Budgeting is a strategy aimed at designing policies, policy making activities, budgeting and planning areas towards gender equality and empowerment of women. The main aim is to include gender awareness in all stages of the preparation of national and local budgets. In this thesis, it is aimed to analyze how much of the services and expenditures planned for the period of 2010-2014, which is the first strategic plan published after the unification of Fatih Municipality with Eminönü, and the second strategic plan, 2015-2019, is based on gender responsive budgeting perspective. On the one hand, strategic plans, performance programs and activity reports will be analyzed for two periods comparatively, while the deviations between planned and actual for each year will be determined.