Soyut tehlike bağlamında trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu (TCK 179/3)
Endangering the traffic safety in the contextof abstract danger(TCK 179/3)
- Tez No: 482168
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamızın esasını TCK m. 179'un üçüncü fıkrasında düzenlenen 'Emniyetli Bir Şekilde Sevk Ve İdare Edemeyecek Halde Araç Kullanma Suçu' oluşturmaktadır. Bu suç bir soyut tehlike suçu niteliğini haiz olup, aynı zamanda bir sırf hareket suçu ve mütemadi suç özelliği göstermektedir. Söz konusu suç tipinin bir tehlike suçu olması dolayısıyla çalışmanın birinci bölümünde tehlike kavramı ve tehlike suçlarına dair genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde ise söz konusu suç tipi sistematik olarak irdelenmiş olup, sırasıyla maddi- manevi unsurlar ve hukuka aykırılık unsuru, kusurluluk, suçun özel görünüş biçimleri, yaptırım ve muhakeme kuralları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime, driving under the influance of alkohol or drugs, which is regulated in the article 179 paragraph 3 of the Turkish Penal Code constitutes the base of our study. Other than being an abstract danger crime, this crime is also a mere action crime and a continuous crime. Because this crime is a danger crime, main informations about the danger concept and the danger crimes are presented in the first chapter of this study. In the second and third chapters, the crime is analyzed systematically and the material and moral elements, unlawfulness, culpability, the special appearance forms of the crime, sanction and procedural rules are examined.