Entegre raporlama ve entegre rapor çerçevesinin Dünya'da ve Türkiye'de uygulanması üzerine bir inceleme
A study on the application of integrated reporting and integrated reporting framework in the World and in Turkey
- Tez No: 482169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TAYLAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz ekonomik koşullarında, paydaşlar işletmelerin finansal performanslarının yanı sıra, çevresel, sosyal ve yönetimsel performans bilgilerini de talep etmeye başlamışlardır. İşletmelerin finansal ve finansal olmayan bilgilerini etkileşimli ve bütüncül olarak sunan entegre rapor paydaşların bu talebine cevap olarak doğmuştur. Raporlamaya sistemli ve geleceğe yönelik bütünleşik bir perspektif getirmeyi amaçlayan entegre raporlama, tüm paydaşlara ulaşmayı sağlayan en etkili yaklaşımlardan biridir. Bu çalışmanın amacı, son yıllarda oldukça popüler olan entegre raporlama kavramının açıklanması ve entegre raporların IIRC Entegre Rapor Çerçevesi'ne uygunluklarının belirlenmesidir. Bunun için sektöründe etkin olarak faaliyet gösteren 30 işletme tarafından son 2 yılda (2015-2016 yıllarında) hazırlanmış olan entegre raporlar incelenmiş ve IIRC Entegre Rapor Çerçevesi kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's economical conditions, stakeholders started to demand the environmental, social and administrative performance informations besides financial performance of the companies. Integrated reports, that provides both financial and non-financial information of the companies interactively and holistically, was born as an answer to stakeholders' demand. Integrating reporting with a systematic and integrated perspective for the future is one of the most effective approaches to reach all stakeholders. The purpose of this study is to explain the integrated reporting concept which is now very popular, and to determine the compliance of the integrated reports with the IIRC Integrated Report Framework. To this end, the integrated reports prepared by the 30 enterprises active in the sector in the last 2 years (2015-2016) were examined and evaluated within the IIRC Integrated Reporting Framework.