Sosyal medya kullanımı ve müşteri memnuniyeti ilişkisi bir yiyecek içecek işletmesinde uygulama
The relationship between social media use and customer satisfaction an application on food and beverage companies
  1. Tez No: 482178
  2. Yazar: REYHAN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Son yıllarda önemi giderek artan sosyal medya kullanımı yiyecek içecek işletmeleri müşterileri tarafından da büyük ilgi görmüştür. Özellikle sosyal medya, bu uygulamaları aktif kullanan müşterilerin yiyecek içecek işletmelerini tercih ederken ve memnuniyet sonrasında tekrar hizmeti satın almak için yararlandıkları kaynaklardan biri durumundadır. Bu çalışma bir yiyecek içecek işletmesinde sosyal medya kullanımı ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmada müşterilerin sosyal medya kullanımı ve sosyal medya müşteri memnuniyeti ilişkisi incelenmiştir. Çalışma Ağustos ve Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul ilinde bir yiyecek içecek işletmesi müşterileri üzerinde uygulanmış ve 415 anket formu ile sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre yiyecek içecek işletmesi müşterilerinin sosyal medyayı kullanmaları ile müşteri memnuniyetinin sağlanması üzerinde olumlu bir ilişkisi olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing use of social media in recent years has received great interest from catering companies. In particular, social media is one of the sources that actively use these apps to purchase food and beverage businesses and to re-purchase services after satisfaction. This study was conducted in order to reveal the relationship between the use of social media and customer satisfaction in the operation of a catering service. For this purpose, the relationship between customers' use of social media and social media customer satisfaction has been examined in the study. The study was conducted on a catering business in Istanbul between August and October 2016 and 415 questionnaire forms were used to reach the results. According to the results obtained from the non-employment, food and beverage management was found to be a positive relationship between the use of social media and customer satisfaction.