Rödovans sözleşmesi
Overriding royalty agreements
- Tez No: 482210
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BÜYÜKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez madencilik sektöründe sıklıkla kullanılan bir işletim yöntemini detaylı olarak inceleme amacına yöneliktir. Söz konusu işletim sistemi rödovans sistemidir. Bu sözleşmeyi kısaca işletme ruhsatının kiralanması sözleşmesi olarak ifade etmek mümkündür. Bu sözleşmeye ürün kirası sözleşmesinin hükümleri uygulanmaktadır. Rödovans sözleşmesi inceleme konusu yapılırken öncelikle sözleşmenin unsurları, hukuki niteliği, tarihçesi gibi genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra rödovans sözleşmesinin taraflara yüklediği hak ve borçlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu borçlar incelenirken öncelikle 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun sistematiği takip edilmiştir. Fakat ayrıca 3213 sayılı Maden Kanunu'na da bazı yerlerde değinilmiştir. Bunun sebebi ise rödovans sözleşmesine her iki kanunun hükümlerinin de yer yer uygulanmasıdır. Öncelikle ruhsat sahibinin borçları incelenmiş daha sonra ise rödovansçının borçlarına geçilmiştir. Bütün bu incelemeler yapılırken özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada olmak üzere çeşitli hukuk sistemleriyle yer yer karşılaştırmalar yapılmıştır. Tezin son kısmında ise sözleşmenin sona erme halleri inceleme konusu olmuştur. Rödovans sözleşmesini sona erdiren haller çeşitli başlıklar altında sıralanmış ve ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Sonuç olarak maden hukuku alanında bu tarz daha birçok çalışmaya ihtiyaç olduğunu iddia etmek mümkündür. Bu çalışma ile rödovans sözleşmesinin uygulamasına ışık tutulmak istenmiştir. Ancak bu konuda gerekli kanun çalışmaları da geciktirilmeden ihdas edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to examine a frequently used way to operate the mining sites. That way of operating mining sites is called overriding royalty system. The agreement used to express and clarify this system is simply overriding royalty agreements. It is possible to claim that overriding royalty agreements are based on to rent rights arising out of mining licenses. Unfortunately there is no specific legal regulations about overriding royalty agreements in Turkish Law. Therefore renting agreement regulations is applied to overriding royalty agreements. First of all, the general informations such as history or elements of overriding royalty agreements are given. After that rights and obligations of both sides are taken into consideration in detail. While this examination, system of Turkish Obligation Code numbered 6098 is followed. Moreover, Mining Code numbered 3213 is sometimes used. Obligations of royalty owner and royalty payor are respectively explained. These examinations and explanations are sometimes done by comparing with other law systems especially USA and Canada. Final part of thesis is written to examine the ending ways of overriding royalty agreements. These ways are classified and explained in detail. As a result, it is an undeniable fact that there has to be written many more thesises and legal regulations about mining operations. This thesis is one of those works whichs will enlighten mining law.