Endonezya'da Osmanlı Mushaf'ları ve Mushaf matbuatına etkileri
Ottoman Qur'an in Indonesia and it's influences to the publishing of the Qur'an in Indonesia
  1. Tez No: 482220
  2. Yazar: ACHMAD YAFİK MURSYİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN GÖKKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kur'an-ı Kerim'in tarihi, Kur'an'ın Hz. Muhammed'e indirilmesinden itibaren başlamıştır. Hz. Osman döneminde Kur'an'ın ilk beş nüshası çeşitli İslam ülkelerine gönderilmiştir. Daha sonra o nüshalar Kur'an-ı Kerim'in yazılışının Mushaf standardı olmuştur. Osmanlı döneminde Kur'an-ı Kerim'in yazılması hızlı bir şekilde gelişmiştir. O zamanki Kur'an-ı Kerim'in en meşhur hattatı Şeyh Hamidullah el-Amisi'dir. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu Güneydoğu Asya'ya özellikle Endonezya'ya kadar Kur'an-ı Kerim'in yayılmasında en büyük katkıyı yapan sultanlık olması nedeniyle bu araştırmada Endonezya ve Osmanlı Devleti arasındaki Kur'an-ı Kerim'in tarihine bakılarak Endonezya'da İslamiyet'in yayılışından bahsedilecektir. Bu araştırmada Kur'an-ı Kerim'in genel özelliklerinden, Kur'an'ın Endonezya'daki yayılışından ve basımından bahsedilecektir. Bu araştırmanın en önemli amacı, orijinal Osmanlı Mushaf'larının Endonezya'da bulunup bulunmadığının tespitidir. Osmanlı Mushafının bir örneği Palembang kökenli bir sultan olan Prabu Diraja'nın Mushafıdır. Bu Mushaf, aileden miras kalmıştır. Mushafın yazılış şekli Endonezya'daki Mushaf'lardan ziyade Osmanlı Mushaf'larına daha çok benzemektedir. Bu araştırmada Endonezya'daki Osmanlı Mushaf'ları ele alınacak ve bu Mushaf'ların Endonezya'daki etkileri incelenecektir. Ardından Kur'an-ı Kerim'in Endonezya'daki basım süreci ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The history of Qur'an has started in 7th AM. there are first five copies of Qur'an in Caliph Utsman period that send to several Islamic country. These copies of Qur'an becomes the primary manuscript to recopying Qur'an. At the time of the Ottoman (century) the writing of the Qur'an progressed rapidly. One of the famous calligrapher of the Ottomans was Sheikh Hamidullah al-Amisi. Ottoman at that time around the 19th century was the largest Islamic sultanate that participate and expand the spread of Islam in Indonesia and then in this research aim to examine the spread of Islam through the distribution of the Qur'an in Indonesia are carried out by the Ottoman Empire. This study also aims to examine the characteristic of Ottoman Qur'an and it publishing in Indonesia: including of the influence publishing Qur'an in Indonesia until present days. The primary method of this research is to find the presence of original Ottoman Qur'ans in Indonesia itself. For example a number of original Ottoman Qur'an manuscripts are found in public and private collections in Indonesia, such a manuscript belonging to Prabu Diraja, a descendant of the sultans of Palembang, who inherited it from his family. The decorative and calligraphic grounds outlined above would nevertheless identify it as an Ottoman rather than an indigenous Indonesian Qur'an. And then by finding Ottoman Qur'an In Indonesia we can judging the influence of the influence to the publishing of the Qur'an in Indonesia.