Kadının özne olma sürecine dair bir okuma: Simone de Beauvoir kadın doğulmaz kadın olunur
A reading regarding the women's process of becoming subject: Simone de Beauvoir one is not born but rather becomes a woman
  1. Tez No: 482224
  2. Yazar: EMEK AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEVGİ UÇAN ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı, Simone de Beauvoir'nın İkinci Cins adlı eserindeki düşünceler temel alınarak; özne kavramının cinsiyetini, kadın öznenin ikincil konumunun ardındaki sebepleri tespit etmektir. Çalışma kapsamında ilk olarak modern öznenin gelişimine giden süreç incelenmiştir ve kadınların bu durumu sorgulama pratiklerine yer verilmiştir. Daha sonra, Simone de Beauvoir felsefesinin daha çok Sartre ve Hegel felsefesinden hareket eden fakat aynı zamanda bu felsefelere önemli eleştirilerde bulunan feminist görüşleri incelenmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında, Beauvoir'nın; kadınlık durumu, kadın özne olmak, kadının erkeğin karşısındaki konumu gibi meselelere yönelik yaptığı tarihsel, psikolojik, ekonomik, biyolojik vb. açıklamalar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the gender of the subject and the reasons behind the inferior status of women, based on the ideas of Simone de Beauvoir on her book, Second Sex. Within the scope of the study, first, the process of development of the modern subject will be examined and women's querying practices of this situation will also be covered. Afterwards, Simone de Beauvoir's philosophy, which although is based on Sartre's and Hegel's philosophies also makes some important feminist criticism of them, will be investigated. In the light of this analysis, Beauvoir's historical, psychological, economic, biological statements about matters such as femininity, being a woman subject, woman's status against man will be revealed.