Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarında tutuklu ve hükümlülerin sağlık hakkı
Prisoners' health rights under the European Court of Human rights
- Tez No: 482250
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Özgürlüğü kısıtlanan tutuklu ve hükümlülerin insan hakları varlıklarını devam ettirmektedir. Sağlık hakkı da hapishanede varlığını devam ettiren haklardan biridir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde özel olarak düzenlenmeyen bu hak Sözleşme'nin farklı maddeleri kapsamında korunmaktadır. Tutuklu ve hükümlülerin sağlık hakkı ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önüne gelen başvurular genel olarak işkence yasağı kapsamında değerlendirilmektedir. Hapsedilmenin içinde bulundurduğu acı, yetkililerin uygulamalarıyla ağırlaştırılmamalıdır. Bu nedenle sağlık hakkı kapsamında tutuklu ve hükümlülerin, önleyici sağlık hizmetlerine, yeterli tıbbi bakıma erişebilmeleri sağlanmalı, özel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Devletler tutuklu ve hükümlülerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarını korumalı, yaşamlarını teminat altına almalıdır. Bu çalışmanın temel amacı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin tutuklu ve hükümlülerin sağlık hakkı kapsamında ortaya koyduğu standartların incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
All persons deprived of their liberty retain human rights. The right to health is one of the rights that continue to exist in prisons. This right is not specifically regulated under the European Convention on Human Rights but under other rights. The European Court of Human Rights has assessed the applicability of the right to imprisonment of prisoners under the torture prohibition. The suffering that comes with imprisonment should not be aggravated by the practices of the authorities. For this reason under the right to health, prisoners must have preventive health services, access to adequate medical care and special needs must be met. States should protect the physical and mental health of prisoners and ensure their safety. The main object of this study is to analyse the judgements important standards that the right to health of the European Court of Human Rights.