Palm yağının yumurta tavuklarının genel performansı ve yumurta iç-dış kalitesine etkisi
Effects of palm oil on general performance and egg traits of laying hens
- Tez No: 482256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, palm yağı ve soya yağının karşılaştırmalı olarak tavukların canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi, yumurta iç-dış kalite özellikleri, yumurta sarısı kolesterol ve yağ asitleri oranı üzerine etkileri incelenmiştir. Tesadüf parsellerine göre düzenlenen araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi hayvan deneyleri etik kurulu'na ait kümeste, toplam 70 adet kahverengi Lohman ırkı tavuk (37 hafta) ile yürütülmüştür. %0 yağ (Y0) (kontrol), %1 PY, %2 PY, %3 PY, ile %1 soya yağı (SY), %2 SY ve %3 SY olmak üzere yedi adet rasyon kullanılmıştır. Tavuklara yem ve su ad libitum olarak verilmiş, günlük toplam 16.5 saat aydınlatma uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of palm oil (PO) and soybean oil (SO) on live weight, feed intake, feed conversion ratio, egg production, egg internal-external quality traits, yolk cholesterol ratio and fatty acid profiles in laying hens were examined. The research design was a completely randomized design and conducted in Research Unit of the Kahramanmaraş Sütçü Imam University (KSU) Experimental Animal Local Ethic Committee. The material of the experiment consists of 7 treated groups and each group has ten replications. Each replication has one laying hen and, 70 laying hen (37 weeks) were used in study. Unlimited water and feed were given. Including daylight total daily illumination time of 16.5 hours.