Hasat zamanının pamuk dikenin (Onopordum acanthium) kompozisyonuna, in vitro gaz üretimine ve metan üretimine etkisi
Effect of harvest time on the chemical composition, in vitro gas and methane production of cotton thistle (Onopordum acanthium
  1. Tez No: 482267
  2. Yazar: EMRE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, hasat zamanın pamuk dikeninin kimyasal kompozisyonuna, in vitro gaz üretimine, metan üretimine, organik madde sindirim derecesine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Hasat zamanı pamuk dikenin kompozisyonunu, in vitro gaz üretimini, metan üretimini, organik madde sindirim derecesi (OMSD) ve metabolik enerji (ME) değerini önemli derecede etkilemiştir. Hasat zamanının ilerlemesiyle birlikte pamuk dikeninin kuru madde (KM), ham yağ (HY), nötral deterjan fiber (NDF), asit deterjan fiber (ADF) ve metan (%) içeriği artmış ham kül (HK), ham protein (HP), gaz üretimi (ml), metan üretimi (ml), OMSD ve ME değeri azalmışır. Kuru madde, HP, HY, NDF ve ADF içerikleri sırasıyla % 16.22 ile 33.03, % 8.72 ile 15.09, % 2.68 ile 4.37, 38.25 ile 60.13 ve 27.08 ile 42.91 arasında değişmiştir. Pamuk dikenin gaz üretimi(ml), metan üretimi (ml), metan gazı (%), OMSD ve ME sırasıyla 32.84 ile 48.49 ml, 4.83 ile 5.94, %12.25 ile 14.73, %49.71 ile 63.18 ve 7.46 ile 9.97 MJ/kg KM arasında değişmiştir. Bundan sonra ki çalışmalarda, pamuk tohumu dikenin in vivo koşullarda ruminant hayvanlarda denenerek yem tüketiminin ve performans üzerindeki etkisinin belirlenmesiyle ilgili çalışmara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current experiment was to determine the effect of harvesting time on the chemical composition, gaz production, methane production, organic matter digestibility and metabolisable energy contents of cotton thistle. The harvesting time had a significan effect on the chemical composition, gaz production, methane production, organic matter digestibility and metabolisable energy. The dry matter, ether extract, neutral detegent fiber, acid detergent fiber and methane production (%) increased with advancing maturity. On the other hand, crude ash, crude protein, gas production (ml), methane production (ml), organic matter digestibility and metabolisable energy decreased with advancing maturity. Dry matter, crude protein, ether extract, neutral detegent fiber, acid detergent fiber contents ranged from 16.22 to 33.03%, 8.72 to 15.09%, 2.68 to 4.37%, 38.25 to 60.13% and 27.08 to 42.91% respectively. Gas production (ml), methane production (ml), methane production (%), organic matter digestibility and metabolisable energy of cotton thistle ranged from 32.84 to 48.49 ml, 4.83 to 5.94 ml, 12.25 to 14.73%, 49.71 to 63.18% and 7.46 to 9.97 MJ/kg DM. Further in vivo studies are required to determine the effect of cotton thistle on the feed intake and performance of ruminant animals.