Melas katkılı meşe palamudu silajının kuzu besisinde kullanımı
The use of molassed acorn silage in lamb nutrition
- Tez No: 482275
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Zooloji, Engineering Sciences, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı melas katkılı meşe palamudu silajının erkek ivesi kuzularında yem tüketimine, canlı ağırlık performansına, karkas randımanına, kuru madde sindirim derecesine ve ham proteinin sindirim derecesine etkisinin belirlenmesi için yürütülmüştür. Altmış günlük silolama süresi sonunda oluşan silajlar 20–25 kg ağırlığında 32 adet erkek ivesi kuzularının, rasyonlarına meşe palamudu silajı kuru madde bazında % 0, 10, 20, 30 oranlarında katılmıştır. Her grupta 8 adet kuzu bulunacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Besi 56 gün sonra sonlandırılmıştır. 56 günlük besi denemesi sonunda 7 gün boyunca in vivo sindirim denemesi yapılmıştır. In vivo sindirim denemesinin yapıldığı dönemde kuzulara ad-libitum (serbest) olarak tüketilen yemin % 90'ı verilmiştir. In vivo sindirim deneme sonunda kuzulardan rumen sıvısı sonda ile alınarak meşe palamudu silajının rumen fermantasyonuna etkisini belirlemek için rumen sıvısında bulunan amonyak ve uçucu yağ asitleri belirlenmiştir. Melas katkılı meşe palamudu silajının erkek ivesi kuzularında yem tüketimine, canlı ağırlık performansına, karkas randımanına, kuru madde sindirim derecesine ve ham protein sindirim derecesine etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Fakat canlı ağırlık maliyetinin artmaya neden olduğu saptanmıştır. Melas katkılı meşe palamudu silajının artmasıyla birlikte asetik asit miktarında artış olmasına rağmen propiyonik asit miktarı azalmıştır. Rumen asetik asit ve propiyonik asit içeriği sırasıyla % 59.09 ile 62.19 ve % 20.89 ile 23.11 arasında değişmiş olup en yüksek asetik asit ve en düşük propiyonik asit içeriğine % 30 melas katkılı meşe palamudu silajı içeren rasyonları tüketen kuzularda rastlanmıştır. Melas katkılı meşe palamudu silajının diğer rumen parametrelerine önemli bir etkisi olmamıştır. Sonuç olarak; melas katkılı meşe palamudu silajının erkek ivesi kuzusu rasyonlarında % 30 oranına kadar kullanılabilineceği söylenebilir. Fakat meşe palamudu silajının rasyona katılırken canlı ağırlık maliyetinin arttığı göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current experiment was carried out to determine the effect of molassed acorn silage on the feed intake, live weight at performance, carcass yield, dry matter digestibility and crude protein digestibility of awassi lamb. Acorn silages ensiled for 60 days were included into diets of 32 awassi lamb with 20-25 kg on dry matter basis respectively 0, 10, 20 and 30%. Four group was established and each treatment group consisted of 8 lambs. Growth trial lasted for 56 days. After 56 days growth trial, in vivo digestibility trial lasted for 7 days. During the digestibility trial lambs consumed 90% of ad-libitum intake during the growth trial. At the end of digestibility trial the rumen fluid were taken using rumen canule to determine the effect of molassed acorn silage on the rumen ammonia and volatile fatty acid composition. Although the inclusion of molassed acorn silage into awassi lamb had no effect on feed intake, carcass yield, dry matter and crude protein digestibility, the price of total mixed ration increased. Although concentration of acetic acid increased, the propionic acid concentration decreased with increasing level of molassed acorn silage in the diets. Ruminal acetic acid and propionic acid concentration ranged from 59.09 to 62.19% and 20.89 to 23.11% respectively. Lamb consumed the diet containing of 30% of molassed acorn silage had the highest acetic acid and lowest propionic acid concentration. The molassed acorn silage had no effect on the other ruminal parameters. As a conclusion, it can be said that molassed acorn silage can be used up to 30% on a dry matter basis into awassi lamb diets without affecting the performance. However it should be taken into consideration, the price of live weight gain increased with inclusion of molassed acorn silage into awassi lamb diet.