Kahramanmaraş ilinde seraların mevcut durumu ve teknoloji kullanım düzeylerinin belirlenmesi
Determination of current state of the greenhouses and technology usage levens in Kahramanmaras province
- Tez No: 482282
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, Kahramanmaraş ilindeki seraların mevcut durumu ile üretimde işgücü gereksinimini azaltmak ve aynı zamanda ürün kalitesini ve verimi arttırmak amacıyla kullanılan teknolojilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Mayıs-Aralık 2016 tarihleri arasında Kahramanmaraş il merkezinin 20 km güneyinde Kadıoğlu Çiftliği ve Aydınkavak Mahallesindeki 42 sera işletmecisi ile tam sayım anket yöntemiyle yapılmıştır. Ankette işletmecilere, serada yetiştiricilik tekniğini, teknoloji kullanımı ve sera yapısal durumu ile ilgili sorular sorulmuştur. Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar bölgede seracılık alanındaki faaliyetlerin % 81'inin 5 yıldır sürdürüldüğü, bu nedenle yeterli tecrübe ve bilgi birikiminin eksik olduğu görülmüştür. Bölgede hızla çoğalmakta olan sera işletmelerinde teknolojiden yeterli ölçüde yararlanılamadığı, bunun nedeninin ise maddi imkânsızlıklar ve plansız yapılan üretim faaliyetlerinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reduce the current situation of the greenhouses in Kahramanmaraş province and labor force in production and to determine the technologies used to increase product quality and efficiency. The study was carried out by using full counting survey method with 42 greenhouse operators between May-December 2016 in Kadıoğlu Farm and Aydınkavak are, 20 km south of Kahramanmaraş province center. In the survey, questions were asked about the techniques of agriculture in greenhouse, technology use and greenhouse structural status. The results of the study show that 81% of activities in the greenhouses field in the region have been going on for about 5 years and therefore, there are inadequate experience and knowledge have been lacking. It is understood that the technology cannot be utilized to a sufficient by enterprises in the region, which is caused by financial impossibilities and unplanned production activities.