Targeting HPV negative colon cancer through hexokinase 2 inhibition in combination with virotherapytargeting HPV negative colon cancer through hexokinase 2 inhibition in combination with virotherapy
Viroterapi ile kombine hekzokinaz 2 inhibisyonu ile HPV negatif kolon kanserinin hedeflenmesi
- Tez No: 857601
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN, PROF. DR. AHMED MAJEED AL-SHAMMARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kolorektal kanser Irak nüfusu arasında en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Bu kanser türünün tedavisi zordur ve kemoterapiye dirençli olabilir. Bu nedenle, bu zorlukların üstesinden gelmek için geleneksel olmayan tedavilerin geliştirilmesi gerekmektedir. İlk olarak, tedavi için olası bir hedef olarak KRK hastalarında HK enziminin ekspresyonunu tespit edilmiştir. Çalışma 30 kişi üzerinde yürütülmüş olup ilk grup 25 KRK hastası, ikinci grup ise 5 sağlıklı gönüllüden oluşmuştur. HK, kolorektal kanserin tüm doku örneklerinde, malign olmayan doku örneklerine kıyasla anlamlı hücre içi ekspresyon (P < 0.0001) ile pozitif olarak tespit edilmiştir. HPV için yapılan incelemenin sonuçları da enfeksiyonun düşük bir ekspresyonunu göstermiştir (yaklaşık %16). Aşırı eksprese edilen HK, kanserin ileri aşamalarında tedavi için bir hedef olarak kullanılabilir. Kolorektal kanser hücreleriyle savaşmanın temel amacı, güvenli ve seçici bir tümör öldürücü ajan olarak onkolitik viroterapi ile birlikte glikolizi durduran ilaçları kullanmaktır. HRT-18, onkolitik virüs olarak NDV AMHA1 Irak suşunun HK inhibisyonunu ve sitotoksisitesini incelemek için bir model olarak kullanılmıştır. HK'yi engellemek için DM kullanıldığında, HK2'nin laboratuvar ortamında HRT-18 hücrelerinde çalışmasını engellemiştir. NDV ve bir enzim inhibitörü, kolon kanseri hücre hatlarında farklılaşmayı modüle edebilir ve apoptozu indükleyebilir. DM, glikolizi inhibe ederek biyolojik olarak etki etmekte ve böylece tümör büyümesini engellemektedir. NDV'ye maruz kalan HRT-18 hücreleri, tedavi edilmemiş kontrol hücrelerine kıyasla önemli bir öldürme etkisi göstermiştir. NDV ve DM birlikte çalıştığında, sitotoksisiteyi arttırmakta, glikolizi bloke ederek hücre büyümesini yavaşlatmakta ve laboratuvardaki kolon kanseri hücrelerinde apoptozu arttırmaktadır; dolayısıyla her ikisini de tek başına kullanmaktan daha iyidir. Kolon kanseri hücrelerindeki tüm tedavi yöntemlerinde HK ve piruvat konsantrasyonlarında önemli azalmalar tespit edilmiştir. NDV ve DM arasındaki sinerji, kanser hücrelerinin gelecekteki tedavisi için yeni bir strateji olarak düşünülebilir. Son olarak, (AO/PI) çift boyama, kombinasyon tedavisinin HRT-18 hücrelerinin apoptozunu tekli tedavilerin uygulanmasından daha yüksek bir büyüklükte indükleme yeteneğini doğrulamıştır. Sonuç olarak, kombinasyon tedavisi kolorektal kanser hücrelerine karşı antitümör aktiviteyi artırmış ve umut verici bir kanser tedavisine işaret edebilecek güçlü bir sinerjizm göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third most common type of cancer among the Iraqi population. This type of cancer is difficult to treat and can be chemotherapy-resistant. Therefore, it is necessary to develop unconventional therapies to overcome these difficulties. First, we investigated the expression of the HK enzyme in the CRC patients as a possible target for therapy. The study was conducted on 30 individuals: the first group was 25 patients with CRC, and the second group was 5 healthy volunteers. HK was positively detected in all tissue samples of colorectal cancer, with significant intracellular expression (P < 0.0001) compared to non-malignant tissue samples. The results of the examination for HPV also showed a low expression of the infection (approximately 16%). Overexpressed HK could be used as a target for treatment in advanced stages of cancer. The main goal of fighting colorectal cancer cells is to use drugs that stop glycolysis along with oncolytic virotherapy as a safe and selective tumor-killing agent. HRT-18 was used as a model to study the HK inhibition and cytotoxicity of the NDV AMHA1 Iraqi strain as an oncolytic virus. When DM was used to target HK, it stopped HK2 from working in HRT-18 cells in the lab. NDV and an enzyme inhibitor can modulate differentiation and induce apoptosis in colon cancer cell lines. DM acts biologically by inhibiting glycolysis, thereby inhibiting tumor growth. HRT-18 cells exposed to NDV showed a significant killing effect compared to untreated control cells. When NDV and DM work together, they make cytotoxicity higher, slow cell growth by blocking glycolysis, and boost apoptosis in colon cancer cells in the lab, which is better than using either one alone. Significant reductions in HK and pyruvate concentrations have been identified across all treatment modalities in colon cancer cells. The synergy between NDV and DM can be considered a new strategy for future treatment of cancer cells. Finally, (AO/PI) double staining confirmed the ability of the combination treatment to induce apoptosis of HRT-18 cells at a higher magnitude than the application of single treatments. In conclusion, combination treatment enhanced antitumor activity against colorectal cancer cells and showed strong synergism that may indicate a promising cancer treatment.