Ballıca deresi havzası tuzlu ve jipsli sahalarda oyuntu içi doğal yetişen ağaç ve çalı türleri
The kinds of natural trees and the bushes grown in the gully on the gypseous and salty zone of Ballica stream basin
  1. Tez No: 482299
  2. Yazar: EBRU ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı; Çankırı Ballıca Deresi havzası tuzlu ve jipsli sahalarında oyuntu içi doğal ağaç ve çalı türlerini ve oyuntu gelişimi ile ilişkilerini incelemektir. Araştırma 702.6 hektarlık bir alanda, durgunlaşma aşamasına gelmiş Doğu, Batı ve Kuzey bakılarda belirlenmiş on sekiz adet oyuntuda gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmalarında oyuntuların bazı morfolojik özellikleri ile oyuntu içi ve yakın çevresinde doğal olarak yetişmiş odunsu türler incelemeye konu edilmiştir. İncelenen oyuntularda çalı türlerinin daha geniş yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Sadece kuzey ve doğu bakılarda yayılış gösteren bu bakıya özgü türlerin olduğu, batı bakıda ise tüm alanda görülen türlerin bulunduğu tespit edilmiştir. Oyuntularda eğimin azaldığı mansap bölgesinde ağaç, daha yüksek eğimli memba bölgesinde çalı türlerinin yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Oyuntularda eğim yükseldikçe, bitki gelişimi gerilemektedir. Bu araştırma, oyuntu ıslah çalışmalarında bitki tür seçiminde oyuntu karakteristikleri, oyuntu gelişim durumu, sediment özellikleri, bakı ve bitki özelliklerinin birlikte ele alınması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to study the kinds of natural trees and the bushes in the gully and their relationship with the evolution of the gully on the gypseous and salty zone of Çankırı - Ballıca Stream Basin, it is supposed to obtain the results for mechanical and biological precautions which can be used at the fight against erosion in the gullies having similar ecological circumstances. The research has been implemented on 18 pieces of gullies which are specified in east, west and North exposures and have been at the stagnation phase in an area of 702.6 hectares. The characteristics of the gully and the types of the bushes and trees which have grown into the gullies and their close circle are included as the subject in the research in the scope of field study. Moreover the research has shown that the characteristics of the gully and status of evolution of the gully, characteristics of sediment and types of the plants should be approached together for the types of the plants on the study of gully improvement. Especially it shows the importance of approaching to the necessities of ecological, hydrological, and engineering carefully on the gully erosion areas which have extreme ecological circumstances.