Bazı endemik Astragalus türlerinin fitokimyasal analizi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of phytochemical analysis and biological activities of some endemic Astragalus species
  1. Tez No: 482297
  2. Yazar: MURAT TEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Çankırı ili ve çevresinde yayılış gösteren endemik bazı Astragalus türlerinin fitokimyasal analizleri (fenolik bileşikleri ve sabit yağ bileşenleri) ve biyolojik aktiviteleri (antiproliferatif ve sitotoksik etkileri) araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle doğal ortamdan toplanan ve tür teşhisi yapılan bitki türleri kurutuldu. Kurutulan bitki örnekler, polaritelerine göre sırasıyla hekzan, kloroform, etil asetat, n-bütanol ve metanol çözücülerden geçirilerek ekstreler elde edildi. Hekzan ekstrelerinin GC-MS analizini diğer ekstrelerin HPLC-TOF/MS analizleri gerçekleştirildi. Elde edilen ekstrelerin C6 ve HeLa hücrelerine karşı antiproliferatif aktiviteleri incelendi. Yüksek antiproliferatif aktivite gösteren ekstrelerin sitotoksik aktiviteleri incelendi. Tüm ekstrelerin C6 ve HeLa hücrelerine karşı antiproliferatif aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, their secondary metabolites (phenolic compounds and fatty acides), and biological activities (antiproliferative - cytotoxic activity) of endemic three Astragalus species (A. dipsaceus Bunge, A. karamasicus Boiss. & Bal., A. sigmoideus Bunge) in were researched. For this purpose, firstly, plant samples will be collected in the natural environment. They will be dried under appropriate conditions and they will be ready for experimental work. Then secondary metabolites from the plant will be extracted and determined antiproliferative - cytotoxic activities. Hexane extracts will be characterized by GC-MS and other extracts will be determined by HPLC-TOF/MS. Extracts that were obtained from plants will be used for the anticancer activities against rat brain tumor (C6) and human cervical cancer (HeLa) cells. The extracts that have high antiproliferative activities will be examined cytotoxic activities.