Yatağa bağımlı hastalarda ortaya çıkabilecek komplikasyonların önlenmesinde hemşirelerin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The Level of knowledge of nurses about to prevent the negative effect of prolonged bed rest
  1. Tez No: 48230
  2. Yazar: ÖZLEM OTMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
37 ÖZET“Yatağa Bağımlı Hasta”konusunda hemşirelerin bilgi düzeylerini belirlemek için İstanbul Üniversitesi. Kocaeli SSK. Kocaeli Devlet Hastanesi. Gölcük Devlet Hastanesi, International Hospital'da Nöroloji, Dahiliye Servisleri ve yoğun bakımda çalışan üniversite ve sağlık koleji mezunu 50 hemşire üzerinde araştırma yapılmıştır. Hemşirelerin“Yatağa Bağımlı Hasta”hakkında bilgi düzeylerinin farklı olması öğrenim durumlarına bağlı hasta bakımını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden hemşilere hizmetiçi eğitimin düzenli ve sistemli bir şekilde verilmesi ve öğrenim durumlarının aynı düzeye getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The Level Of Knowledge Of Nurses About to Prevent The Negative Effect of Prolonged Bed Rest The research has been performed for the purpose of determining the level of knowledge in respect of“The Bed Rest Patient”of Under gradvate and Healt Collage fifty nurses employed with the Istanbul Universty“Research and Application Hos pital”and Kocaeli SSK Hospital, Kocaeli State Hospital, Gölcük State Hospital, International Hospital of Medical Services. Intensive Care Services. The Patient affect negative different the level of knowledge in respect of“The Bed Rest Patient”and education position of nurses. Therefore the nurse need education orderly and systemly and eduction position of nurses. Therefore the nurses need education orderly and systemly and education position of nurses has the some level. As a result of the evaluation, it appeared that the knowledge of all the nurses in respect of“The Bed Rest Patient”was at a mean level.