Sarıkaya Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yayılış gösteren karaçam [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] için bonitet endeks modellerinin geliştirilmesi
Developing dynamic site index models for black pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] stands in Sarikaya Forest Enterprise
- Tez No: 482306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü Sarıkaya Orman İşletme Şefliği Sınırları İçerisinde yayılış gösteren Karaçam [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] meşcereleri için dinamik bonitet endeks modelleri geliştirilmiştir. Çalışma alanından alınan 153 adet örnek ağaçta yapılan gövde analizi verileri kullanılarak Chapman-Richards, Lundqvist, Hossfeld, Schumacher ve Weibull temel büyüme fonksiyonlarının Genelleştirilmiş Cebirsel Fark Yaklaşımı ile elde edilmiş dinamik bonitet endeks modellerinin parametreleri, Doğrusal Olmayan Regresyon Analizi ile tahmin edilmiş ve tahmin başarıları çeşitli istatistiksel ölçütler ile karşılaştırılmıştır. Yapılan bu karşılaştırma ile Chapman-Richards modeline dayanan Genelleştirilmiş Cebirsel Fark Yaklaşımı bonitet endeks modeli (M3) en başarılı model olarak belirlenmiştir. Chapman-Richards'ın esas Genelleştirilmiş Cebirsel Fark Yaklaşımı bonitet endeks modeli, M3; yaş-boy ilişkilerinin modellenmesinde %89.03'luk açıklayıcılıkla elde edilmiştir. Bu modele ilişkin Hata Kareler Ortalaması değeri; 1.7633 ve Hata Kareler Ortalamasının Karekökü değeri ise; 1.3279 olarak belirlenmiştir. Geliştirilen Genelleştirilmiş Cebirsel Fark Yaklaşımı modeli ile polimorfizm, çoklu asimptot, standart yaşa bağlı değişmezlik gibi çeşitli yetişme ortamı verim gücü konusundaki büyüme kanuniyetlerine uygun sonuçlar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bonitet endeks modelleri, genelleştirilmiş cebirsel fark yaklaşımı, cebirsel fark yaklaşımı, GCFY, CFY, doğrusal olmayan regresyon analizi, polimorfizm
Özet (Çeviri)
This study develops a dynamic bonitet index models for the Black pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] which has been planted down in Cankırı Forest Enterprise Sarıkaya Forest Unit Diroctorate. Chapman-Richards, Lundiqvist, Hossfeld, Schumacher and Weibull evaluated about 153 sample trees which have been recruited from the study area by GCFY were estimated by dynamic bonitet index model and nonlinear regression and the estimated results were compared with different successful statistic tests. The compared values which are relied on the Chapman Richard models and algebraic difference approach site index models are the most successful models. The Chapman-Richards' algebraic difference approach site index model M3 is the most valuable model %89.03 in modelling theage/height relationships which also has been clarified as the most successful model. The error squares average value of this model is 1.7633 and the Square root of the average of error squares value is 1.3279 the algebraic difference approach developed model, polymorphysm and multiple asymptote are not changed with the age where the growth rules were resulted in a compatible manner. KEYWORDS: Site index models, generalized algebraic difference approach, algebraic difference approach, GADA, ADA, nonlinear regression analysis, polymorphysm.