Bigadiç orman işletme müdürlüğü sahalarında orman yangınları ve yangın organizasyonu
Forest fires and fire organization in bi̇gadi̇ç forestry enterprise directorate
  1. Tez No: 811565
  2. Yazar: AHMET AKTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Bigadiç Orman İşletme Müdürlüğü sahalarında meydana gelen orman yangınlarını ve yangın organizasyonunun yapısını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bigadiç Orman İşletme Müdürlüğü'nün 1990 yılından 2022 yılına kadar geçen süre içinde, orman yangınlarıyla ilgili kayıtlardan yola çıkarak, yangınların nedenleri ve etkileri incelenmiştir. Toplamda 129 yangın meydana gelmiş ve bu yangınlar toplamda 573,16 hektar alanı etkilemiştir. Yangınların türleri incelendiğinde, 241,37 hektarı örtü yangını, 331,7 hektarı ise tepe yangını olarak kaydedilmiştir. Yangınların nedenlerine bakıldığında, 14 yangının doğal nedenlerden, 57 yangının ihmal, 5 yangının kasıt, 4 yangının kaza kaynaklı ve 49 yangının ise nedeni bilinmeyen sebeplerden kaynaklandığı görülmüştür. Özellikle Karyağdı Orman İşletme Şefliği'nde meydana gelen yangınlar, toplamda 45 adet olarak kaydedilmiş ve 253,9 hektar orman alanını etkilemiştir. Aktuzla Orman İşletme Şefliği ise en az yangına sahip olup, sadece 1 yangın meydana gelmiş ve bu yangın sadece 0,01 hektar alanı etkilemiştir. Bu çalışma ile edilen veriler, yangınların nedenleri ve etkileri hakkında önemli bilgiler sunmakta ve orman yangınlarıyla mücadele stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bigadiç Orman İşletme Müdürlüğü'nün orman yangınlarıyla mücadele stratejilerini ve organizasyon yapısını daha iyi anlaşılmasını ve gelecekteki yangın önleme çalışmaları için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the forest fires occurring in the territories of Bigadiç Forest Management Directorate and the structure of fire organization. Based on the records of forest fires from 1990 to 2022, the causes and effects of the fires were analyzed. A total of 129 fires occurred, affecting an area of 573.16 hectares. Among these fires, 241.37 hectares were categorized as surface fires, while 331.7 hectares were categorized as crown fires. When examining the causes of the fires, it was determined that 14 fires were caused by natural factors, 57 fires were due to negligence, 5 fires were intentional, 4 fires were accidental, and the causes of 49 fires remained unknown. The most significant number of forest fires occurred in the Karyağdı Forest Management Unit, with 45 fires recorded and impacting a total area of 253.9 hectares. On the other hand, the Aktuzla Forest Management Unit had the least number of fires, with only 1 fire occurring and affecting a mere 0.01 hectares. The data obtained from this study provides important insights into the causes and effects of forest fires, contributing to the development of strategies for combating forest fires. It enhances the understanding of the fire management strategies and organizational structure of Bigadiç Forest Management Directorate, serving as a foundation for future fire prevention efforts.