Evaluatıon of the performance of pressure mappıng ınsoles for dıfferent tasks and dıfferent footwear types
Farklı hareketler ve farklı ayakkabı tipleri için basınç haritalama tabanlıklarının performansının değerlendırilmesi
  1. Tez No: 932836
  2. Yazar: BARAN ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yürüme analizi, hastalıkların teşhisinde, sonuçların değerlendirilmesinde ve yönetim stratejilerinin geliştirilmesinde kritik bir araçtır. İnsan yürüme bozukluklarını ele almak için klinik uygulamalarda ve araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Son birkaç on yılda, yürüme analizini kolaylaştırmak ve belirli hareket özelliklerine odaklanmak amacıyla çeşitli indeksler geliştirilmiştir. Klinik ortamlarda, yürüme analizi genellikle görsel gözlem yoluyla, klinisyenin deneyimine dayanarak gerçekleştirilir. Modern teknoloji gelişmiş araçlar sunsa da, görsel değerlendirme öznel olup değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte, basitliği ve gerçek zamanlı uygulanabilirliği sayesinde klinik ortamlarda hızlı geri bildirim için pratik bir seçimdir. Buna karşın, araştırmalar, insan yürüyüşü hakkında kesin ve detaylı bilgiler sunan nicel yürüme analizini kullanır. Adım sayısı ve süresi gibi mekansal-zamansal ölçümler, yere reaksiyon kuvvetleri (GRF), eklem kinematiği ve enerji harcaması gibi parametreler, kapsamlı yürüme profilleri oluşturulmasını sağlar. Bu profiller, anormalliklerin belirlenmesine ve müdahalelerin değerlendirilmesine yardımcı olur. Nitel ve nicel yaklaşımların birleştirilmesi, klinisyenin gözlemsel bakış açısını araştırmacının nesnel analiziyle birleştirir. Bu sinerji, hem hasta bakımını geliştirir hem de insan hareketi hakkındaki anlayışımızı derinleştirir.
Özet (Çeviri)
Gait analysis is a critical tool for diagnosing diseases, evaluating outcomes, and developing management strategies. It is widely used in clinical practice and research to address human walking disabilities. Over recent decades, several indices have been developed to facilitate the assessment of gait by focusing on specific motion attributes. In clinical settings, gait analysis is often performed through visual observation, relying on the clinician's experience. While modern technology offers advanced tools, visual assessment remains subjective and prone to variability. However, its simplicity and real-time application make it a practical choice for quick feedback in clinical environments. Conversely, research employs quantitative gait analysis, offering precise and detailed insights into human walking. Parameters such as spatio-temporal measurements (e.g., step count and timing), ground reaction forces (GRF), joint kinematics, and energy expenditure enable the creation of comprehensive gait profiles. These profiles aid in identifying abnormalities and evaluating interventions. Integrating qualitative and quantitative approaches combines the clinician's observational perspective with the researcher's objective analysis. This synergy enhances patient care and deepens understanding of human movement.