Kronik hemodiyaliz hastalarında intermittan oral ve intravenöz kalsitriol tedavisi
Intermittent oral and intravenouse calcitriol treatment in chronic hemodialysis patients
  1. Tez No: 48234
  2. Yazar: ÜLVER DERİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ SİNDEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
67 ÖZET Renal sekonder hiperparatiroidizmin tedavisi pekçok araştırmanın konusu olmuş ve lahidroksi vitamin D metabolitlerinin kullanımınm sekonder hiperparitiroidizmi ve kemik anormalliklerini iyileştirdiği gösterilmiştir. Biz de, prospektif, karşılaştırmalı bir çalışma yaparak, sekonder hiperparatiroidizmli kronik hemodiyaliz hastalarında, serum I-PTH düzeylerini baskılamak ve paratiroid bezlerinin hiperplazisini geriletmek amacıyla, aynı dozda ve aralıklarda intravenöz ve oral olarak uygulanan kalsitriol tedavisinin etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirdik. Bunun için hastalan, bazal parametrelerine göre iki gruba ayırdık. Birinci gruba (n=17) intravenöz olarak haftada üç kez lu,g kalsitriol, her diyaliz seansı sonrası bolus verilirken, ikinci gruba (n=15) aynı dozlarda ve sürelerde oral kalsitriol tek doz şeklinde verildi. Her iki grup toplam 16 hafta tedavi edildi. Serum I-PTH değerleri ve paratiroid bez boyutları çalışma öncesi ve sonrası, biyokimyasal parametreler (kalsiyum, fosfor, ALP) ise ayda bir ölçüldü. Çalışmanın sonunda intermittant oral ve intravenöz düşük dozlarda kalsitriol tedavisinin, hemodiyaliz hastalarında ScHpt tedavisinde etkili olduğu görüldü. Her iki grupta oluşan hiperkalsemi ve hiperfosfatemi insidansı benzerdi. Ancak, paratiroid bez boyutlarında her iki tedavi şekliyle de belirgin bir azalma gösterilemedi. Sonuç olarak, biz bu iki uygulama şeklinin etkinlik ve yan etkiler açısından birbirlerine üstünlükleri olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY Treatment of renal secondary hyperparathyroidism has been the object of several investigations. The use of lochydroxylated vitamin D metabolites have been shown to ameliorate the observed bone abnormalities and ScHpt. We also performed a prospective and comperative protocol study and evaluated the efficacy and safety of calcitriol administered intravenously or orally at the same doses and intervals between doses to suppress serum I-PTH and reduce parathyroid gland size in hemodialysis patients with ScHpt. According to the results of basal evaluation, the patients were divided into 2 groups; Group I(n=17) received calcitriol intravenously (lp,g/three times per week) while group II (n=15) received the same doses at the end of each dialysis, but orally. Both groups were treated for 16 weeks. The serum I-PTH levels and the size of parathyroid glands were measured before and at the end of the study. Biochemical parameters(Calcium, phosphorus, ALP) were measured monthly. At the end of the study, intermittent oral and TV low doses calcitriol have been shown to be effective in the treatment of ScHpt in hemodialysis patients. The incidences of hypercalcemia and hyperphosphatemia were very similar between the two routes of administration. However, no sizes of parathyroid glands reductions were demonstrated with two treatment modalities. We found no advantage of one over the other treatment modality with regard to efficacy or side effects.