Bazı F1 ceviz genotiplerinin performanslarının belirlenmesi üzerine araştırma
A study on the determination of performances of some F1 walnut genotypes
- Tez No: 482354
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, yan dallarda meyve veren, geç yapraklanan, meyve kalitesi yüksek ve kısa vejetasyon süresine sahip ceviz çeşitlerinin ıslahı amacıyla elde edilen bazı F1 ceviz genotiplerinin performansları incelenmiştir. Çaprazlamalarda; Hartley, Akça ve Oğuzlar 77 çeşitleri kullanılmıştır. F1 genotiplerinin performansları ıslah parselinde 2015 ve 2016 yıllarında incelenmiştir. F1 genotiplerinin özellikleri Chandler ve Franquette çeşitleriyle karşılaştırılmıştır. F1 genotiplerinin yapraklanma zamanları 7 Nisan (Harak 12) ve 23 Nisan (Harak 80), tarihleri arasında yaprak döküm tarihleri 5 Kasım (Harak 81, Harak 78, Harguz 79) - 18 Kasım (Harak 12, Harak 38, Harak 80) arasında gözlenmiştir. F1 genotiplerinin yapraklanma tarihleri Chandler çeşidinden geç, Franquette çeşidinden erkendir. F1 genotiplerinde meyve boyu 43,55 mm (Harak 81) - 51,92 mm (Harguz 79) arasında, meyve eni 37,48 mm (Harak 37) - 39,84 mm (Harguz 79) arasında, meyve yüksekliği 33,98 mm (Harak 80) - 40,37 mm (Harak 12) arasında belirlenmiştir. F1 genotiplerinde, ortalama meyve ağırlığı 14,34 g (Harguz 79) ile 21,71 (Harak 12) arasında, iç ceviz ağırlığı 8,32 g (Harguz 89) ile 11,57 (Harak 12) arasında ve iç oranı %51,61 % (Harak 80- 80) ile 57,59% (Harak 79) arasında tespit edilmiştir. Chandler çeşidinde kabuklu meyve ağırlığı, iç ceviz ağırlığı ve iç oranı sırasıyla 13,25 g, 5,99 g ve 44,99%, olarak belirlenmiştir. Bu çalışmalarda elde edilen F1 genotipleri, Kaliforniya Davis ıslah programında inceleme altında olan F1 genotiplerinden daha pozitif özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of the F1 walnut genotypes obtained for breeding of the new walnut varieties which lateral bud fruitfulness, late leafing time, high nut quality and short vegetation period were examined. Hartley, Akça and Oğuzlar 77 walnut varieties were used in the crossings. The characteristics of the F1 genotypes were examined in the breeding plot between 2015 and 2016. The characteristics of the F1 walnut genotypes are compared with the Chandler and Franquette cultivars. Leafing times of the F1 genotypes were determined between April 07 (Harak 12) and April 23 (Harak 80), the date of foliage were observed between November 5 (Harak 81, Harak 78, Harguz 79) - November 18 (Harak 12,Harak 38, Harak 80). The leafing times of the F1 genotypes were observed later than the Chandler cv. and earlier than the Franquette cv. In F1 genotypes, the nut length was between 43,55 mm (Harak -81) - 51,92 mm (Harguz- 79), nut suture 37,48 mm (Harak 37) - 39,84 mm (Harguz 79), nut cheek 33,98 mm (Harak 80) - 40,37 mm (Harak 12). In F1 genotypes, the average nut weight was determined between 14,34 g (55-19-79) to 21,71 (Harak 12), kernel weight ranged from 8,32 g (Harguz 89) to 11,57 (Harak 12) and kernel percentage changed 51,61 % (Harak 80) to 57,59% (Harak 79). In Chandler cv. nut weight, kernel weight and kernel ratio were determined as 13,25 g, 5,99 g and 44,99%, respectively. Our F1 genotypes have more positive characteristics than the F1 genotypes under investigation in the University California Davis breeding program.