Bazı kekik türlerinden elde edilen uçucu yağların iki noktalı kırmızı örümcek Tetrancyhus urticae Koch (Acarina:Tetranychidae) 'ye etkisinin araştırılması
The effect of essential oils from some thyme species on two spotted spider mite Tetrancyhus urticae Koch (Acarina:Tetranychidae)
  1. Tez No: 482369
  2. Yazar: HANDE NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEİ SIDDIKA ÖZAYDIN YEŞİLAYER, PROF. DR. İZZET KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma 2015-2016 yılları arasında Tokat ilinde yürütülmüştür. Çalışmada Labiatae (Lamiaceae) familyasına ait beş kekik (Origanum onites L.,Origanum vulgare L., Origanum majorana L., Thymbra spicata L. ve Thymus vulgaris L.) türünden elde edilen uçuçu yağların İki Noktalı Kırmızı Örümcek (TSSM) Tetranychus urticae Koch (Acarina: Tetranychidae)'eye karşı repellent etkisi araştırılmıştır. Bitki örnekleri Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uygulama Arazisi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kampüsü (Bayraktepe), Tokat'ın Pazar ilçesi ve Ballıca Mağarası civarlarından alınmıştır. Repellent etki çalışmasında su distilasyon yöntemi ile uçucu yağlar elde edilmiş ve dört farklı doz (% 0.5, %1, %2, %4µl/l)iki noktalı kırmızı örümceğin ergin dişi bireylerine karşı uygulanmıştır. Deneme 4 tekerrürlü olarak kurulmuş, her deneme 3 kez tekrarlanmıştır. Çalışma sonucunda, beş bitkininde etkili olarak repellent etki gösterdiği, O. onites'in en etkili bitki olduğu saptanmıştır. 24 saat sonrasında O. onites,O. vulgare,O. majorana,T. spicata ve T. vulgaris ile yapılan sayımlarda repellent etki sırasıyla %98.33, %81.66, %81.66,%66.66 ve %71.66 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out at 2015-2016 in Tokat province. It was investigated repellent effects of five Labiatae (Lamiaceae) species (Origanum onites L.,Origanum vulgare L., Origanum majorana L., Thymbra spicata L. and Thymus vulgaris L.) of essential oils. Plant samples were taken from The Farms of Gaziosmanpaşa University, Gaziosmanpaşa University Campus (Bayraktepe), Pazar district of Tokat province and Ballica Cave. The repellent effect of essential oils were obtained from thyme by water distillation method and were applied against adult females of Two Spotted Spider Mite with four different concentration (0.5%, 1%, 2%, 4% µl/l). The experiment designed by four repetation and applied three times. As a result of the study, it was determined that O. onites was the most effective plant, and it was showing repellent effect by five species of thyme plants. After the 24 hours on repellent effects of O. onites, O. vulgare, O. majorana, T. spicata and T. vulgariswere found as 98.33%, 81.66%, 81.66%, 66.66% and 71.66% respectively.