Kırmızı lahana (Brassica oleraceae L. capitata. (L) Alef. var. Rubra DC), soğan kabuğu (Allium cepa L.), portakal kabuğu (Citrus sinensis L.), ceviz kzası (Juglans regia L.) ve böğürtlen (Rubus fructicosus) ekltresi ile iç cephe baz boyalarının renklendirilmesi
The coloration of red cabbage (Brassica oleraceae L. capitata. (L) Alef. var. Rubra DC), onion skins (Allium cepa L.), orange plant (Citrus sinensis L.), cereal journal (Juglans regia L.) and blackburn (Rubus fructicosus) based interior wall paint extract
  1. Tez No: 482380
  2. Yazar: NURİ İMERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada; Kırmızı lahana (Brassica oleraceae L. capitata. (L) Alef. var. RubraDC), soğan kabuğu (Allium cepa L.), portakal kabuğu (Citrus sinensis L.), ceviz kozası (Juglans regia L.)ve böğürtlen (Rubus fructicosus)ekstraktlarıyla iç cephe baz boyaları renklendirilip dekota (PVC foam) üzerine uygulama yapılarak renk skalaları oluşturulmuştur. Bu amaçla, kırmızı lahana, soğan kabuğu, portakal kabuğu, ceviz kozası ve böğürtlen ayrı ayrı distile su ile kaynatılmış olup elde edilen ekstraktlar kullanılarakher biri için ayrı ayrı ortam pH'sında W, M ve C kodlu baz boyalar ile karıştırıldı. Elde edilen renkli boyalar ayrı ayrı dekota üzerine uygulandı ve herbiri için renk kodu oluşturuldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda renkli olarak elde edilen boya uygulamalarının iyi derecede olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMELER:Boya, Kırmızı lahana, Brassica oleraceae L. capitata. (L) Alef. var. RubraDC, Soğan kabuğu, Allium cepa L., Portakal kabuğu, Citrus sinensis L., Ceviz kozası, Juglans regia L.ve Böğürtlen, Rubus fructicosus, Renk kodu.
Özet (Çeviri)
In this study,Red cabbage (Brassica oleraceae L. capitata. (L) Alef. var.Rubra DC), onion skin (Allium cepa L.), orange peel (Citrus sinensis L.), walnut kojus (Juglansregia L.) and blackberry (Rubus fructicosus) Color scales were prepared by applying the paint on the inner surface of the interior walls with extracts and using the extracts obtained by boiling red cabbage, onion skin, orange peel, walnut cake and blackberry separately with distilled water. The pH values were mixed with base coatings of W, M and C. The color samples were applied on a separate rinse and color codes were formed for each of them and it was seen that the color applications obtained in color were good. KEYWORDS:Paint, Red cabbage, Brassica oleraceae L. capitata. (L) Alef. var. RubraDC, Onion skins, Allium cepa L. , Orange peel, Citrus sinensis L., walnut kojus, Juglans regia L. and blackberry, Rubus fructicosus, Color code.