Tokat-Turhal yöresinde farklı arazi kullanımı altındaki toprakların bazı strüktürel ve mekaniksel parametrelerindeki değişimler
Changes in structural and mechanical parameters of soils under different land use in Tokat-Turhal region
- Tez No: 613307
- Danışmanlar: PROF. DR. NUTULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, Tokat ili Turhal ilçesi koşullarında farklı bitki yönetimi altında bulunan toprakların strüktürel dayanıklılık ve aşınmaya karşı duyarlılık parametrelerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Çalışmada, ayçiçeği, buğday, sebze, meyve bahçesi, şeker pancarı, çayır, mera ve yonca bitkilerinin yetiştirildiği alanlardan alınan yüzey toprak örneklerinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiş, yetiştirilen bitkilerin, toprağın söz konusu özellikleri ile strüktürel dayanıklılık ve aşınmaya karşı duyarlılık üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Elde edilen bulgular toprağın strüktürel dayanıklılığı ve erozyona karşı duyarlılığı üzerinde temel toprak özellikleri ile bitki yönetimine ilişkin uygulamaların etkili olduğunu göstermektedir. Toprak örneklerinde en uygun parametrik değerler çayırlık alanlarda, en olumsuz değerler ise şeker pancarı ekili olan topraklarda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the changes in structural stability and the erosion susceptibility parameters of soils under different plant management strategies in Turhal, a district of Tokat. Various physical and chemical properties were analyzed from surface soil samples taken from sunflower, wheat, sugar beet, clover fields and vegetable gardens in Turhal. The effect of each plant on the structural strength and erosion susceptibility were investigated, along with other relevant soil properties. Results indicate that different plants and management strategies have a distinct impact on structural strength and erosion susceptibility. The most suitable parametric volues were detected in meadows, and the most unfavorable values were detected in sugar beet fields.