Optical properties of inhomogeneous microresonators
Homojen olmayan mikrorezonatörlerin optik özellikleri
  1. Tez No: 482409
  2. Yazar: KHALIL DADASHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ESEN, PROF. DR. HAMZA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bilindiği üzere, mikrorezonatör yapılarda uyarılan optik modların spektrumları, yapının boyutlarına ve şekline bağlıdır. Biz bu çalışmada ek bir parametre olarak; mikrodisk rezonatörde etkin kırılma indisinin konumsal değişimi tanımladık. Derecelendirilmiş kırıcılık indisli mikrorezonatörler, whispering gallery modes (WGM) rezonatörler içinde yeni bir sınıf olarak sunulmaktadır. Bu tip yapılarda elde edilen optik modların hapsedilmiş elektron durumlarına benzer özellikler göstermesi sebebiyle, bu tip yapılar fotonik atom olarak isimlendirilmektedir. Fotonik atomlardan oluşan zincir yapısına fotonik molekül denmektedir. Ayrıca, PT- simetri koşulları mikrorezonatör yapılarında incelenmiş olup halkalı yapının kompleks kırıcılık indisine sahip olduğu varsayılmıştır: Mikrorezonatör yapısının halkalı kısmının periyodik kazançlı ve kayıplı ortamlardan oluştuğu varsayılmış olup bu tipteki PT- simetrili rezonatör yapısının modal analizi nümerik olarak incelenmiştir. GRIN mikrorezonatörden elde edilen bu bulguları, fotonik alanında yeni araştırma ve uygulama fırsatları doğuracağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that the spectra of optical modes supported by microresonators are shape and size dependent. We have introduced an additional parameter, i.e., spatially varying refractive index to tailor the spectra of optical modes in microdisc resonator while keeping size and shape intact. So, a new class of whispering gallery mode (WGM) microresonators, referred to as graded index (GRIN) microresonators, is proposed. On the other hand, the WGMs in optical microresonator resemble to the confined electron states in atoms. We have studied these new proposed structures as photonic atoms. A cluster of such microresonators can be named photonic mulecule. Then, the PT-symmetry condition has been studied in microresonators. In optics, the PT-symmetry condition translated to the complex refractive index. We have studied a new type of add-drop microring resonator made of gain and loss materials as a simple implementation of PT-symmetry in microphotonics. The modal analysis of the structure is investigated numerically. It is expected that the findings of GRIN microresonator may open up new research and device opportunities in photonics.