Development of a novel active packaging system based on layer-by-layer deposition of natural antioxidants and antimicrobials to extend food products' shelf life
Gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için doğal antioksidanların ve antimikrobiyellerin katmanlı depozisyonuna dayalı yeni aktif ambalajlama sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 482457
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KOREL, PROF. DR. LUCİANO PİERGİOVANNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda aktif bileşenlerin katmanlı depozisyonuyla ambalaj materyallerine kaplanması uygulama kolaylığı, fonksiyonelliği ve daha birçok sebep dolayısıyla araştırılmalara konu olmaktadır ve bu teknik katman katman kaplama (LbL) olarak anılmaktadır. Katmanlı depozisyon ile oluşturulan aktif ambalajlama sistemi sayesinde; antioksidan, antimikrobiyal, antifungal vb. doğal aktif bileşenler raf ömrü suresince gıdalarda meydana gelebilecek bozulmaları önlemektedir. Güncel çalışmalarda katmanlı depozisyon ile oluşturulan aktif ambalajlama sistemi çokça araştırılmış fakat aktif bileşenlerin kontrollü salınımı ile oluşturulan aktif ambalaj sistemlerinin taze kesilmiş meyvelere uygulanması üzerinde durulmamıştır. Bu çalışmada, aljinat (20 katman) ve kitosan (20 katman) sıra ile A-PET ambalaj materyaline daldırma yöntemiyle toplamda 40 katman olacak şekilde kaplanmıştır. Bu çok katmanlı kaplama sistemi aktif bileşenlerin gıda maddesine raf ömrü boyunca kademeli salınımı için uygulanmıştır. Taze dilimli şeftali örnekleri bu aktif ambalaj sistemi ile kaplanmıştır. Ağırlık kaybı analizi, titre edilebilir asitlik gibi analizler bu sistemin meyvenin su kaybını önlemek için koruyucu bir bariyer oluşturduğunu kanıtlamıştır. Raf ömrü sonunda bu sistemin mikrobiyolojik analizde araştırılan tüm mikroorganizma grupları üzerinde son derece etkili olduğu belirlenmiştir. Kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik analizler duyusal analiz ile de doğrulanmış ve aktif ambalajlı şeftaliler panelistler tarafından görünüm ve renk bakımından daha yüksek skorlar almıştır. Sonuç olarak; katmanlı depozisyon sisteminin çok kullanışlı bir aktif ambalajlama sistemi olduğu ve şeftalilerin raf ömrünü uzatmaya katkı sağladığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, Layer-by-Layer (LbL) assembly of thin films has been extensively investigated for many purposes, particularly for its functionality and simplicity of fabrication. Through LbL assembly; antioxidant agents have been incorporated into active packaging systems in different forms, mainly including sachets, physical adsorption on packaging material surface, multilayer films which contact with food packaging surface. In previous studies, active packaging system associated with LbL depositions were investigated, but no detailed investigation has been found about the application of controlled releasing-active packaging system on fresh-cut fruits. In this study, 20 bilayers of chitosan and alginate; respectively; were coated on amorphous polyethylene terephthalate (A-PET) sheets by dipping method. The LbL treated PET films were used for active packaging of fresh-cut peaches. Total soluble solids content and titratable acidity demonstrated that LbL active coating did not interfere with the natural postharvest behaviour. A lower weight loss was observed for LbL coated peach samples, suggesting that the presence of layer structure on PET strips could act as a barrier against fruit water loss. After 7 days of storage, the LbL treated samples have shown the best preservation of carotenoids, the lower PPO activity and higher phenolic index. Microbiological analysis has shown that all the microorganism types which were investigated were affected by the active packaging system. Sensory results were really encouraging, as well. As a conclusion, LbL coating has been proved for being a useful technique to produce controlled-release active packaging systems on fresh-cut fruits.