İlk laktasyondaki farklı sığır ırklarından elde edilen süt örneklerinin ayırma analizi ile incelenmesi
Examination of milk samples, obtained from the different cattle breeds in the first lactation, by means of discriminant analysis
  1. Tez No: 748681
  2. Yazar: MÜMİNE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Ziraat, İstatistik, Biostatistics, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ayırma analizi ile sınıflandırılması istenilen bireylerin (verilerin) hangi sınıfa ait oldukları tespit edilebilmektedir. Bu çalışmada ilk laktasyondaki sığır ırklarından (19 baş Jersey, 53 baş Siyah Alaca ve 27 baş Şarole) alınan süt örneklerine (yağ, protein, laktoz, yoğunluk, pH, iletkenlik) ayırma analizi uygulayarak süt örneklerinin hangi ırka ait olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma sonucunda Siyah Alaca ineklerin süt özelliklerine (yağ, protein, laktoz, yoğunluk, pH ve iletkenlik) göre % 90.6 gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir oranda doğru sınıflama gerçekleşmiştir. Bu oran Jerseyler ineklerde % 63.2; Şarole ineklerde ise % 25.9 olarak gerçekleşmiştir. Siyah Alaca, Jersey ve Şarole ırkların süt özelliklerinden ayrımında kullanılan doğrusal olmayan ayırma analizinin doğru sınıflama oranının % 67.7 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By means of discriminant analysis, it can be identified which class the individuals (data) desired to be classified. In this study, it was aimed to identify that the milk samples belong to which breed, applying discriminant analysis to the milk samples taken from the cattle breeds (19 heads of Jersey, 53 heads of Holstein and 27 heads of Charolaise) in the first lactation. As a conclusion of the study, proper classification actualized in the rate, which can be considered quite high like 90.6%, according to the milk components (fat, protein, lactose, density, pH and conductivity) of Holstein Cattles. This rate actualized as 63.2% in Jersey and 25.9% in Charolaise. It was identified that the rate of general classification of non-linear analysis, used in discriminating Holstein, Jersey and Charolaise breeds from their milk components, was 67.7%.