CNC kam mili taşlama işleminde taş yörüngesinin belirlenmesi, kinematik değerlerin optimizasyonu ve simülasyonu
Trajectory determination, optimization of kinematics and simulation of cutter, on CNC camshaft grinding process
- Tez No: 482544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ALİ ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada içten yanmalı motorlarda kullanılan yüksek hızlı düz ve yuvarlak sentrik izleyicili radyal kam millerinin Bilgisayarlı Sayısal Kontrol (Computer Numeric Control - CNC) taşlama makinelerinde işlenebilmesi için işleme öncesinde gerekli olan matematiksel yöntemler ve sayısal işlemler ortaya koyulmuştur. İzleyici hareketinin ayrık verisinden kam profilinin elde edilmesi, profil koordinat verileri bilinen kamı işleyecek taşın yörünge verisinin elde edilmesi, bu verinin numerik kontrol (NC) eğri interpolasyon komutlarıyla ifade edilmesi konuları matematiksel detaylarıyla ele alınmış ve örnek MATLAB® uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Ele alınan konulardan elde edilen MATLAB® komutları kullanılarak operatör eğitimi için CNC taşlama makinesinin bir simülasyon yazılımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, mathematical approaches that required before cam grinding process which for Computer Numeric Control (CNC) processing of flat face and roller centric follower high speed disc cams used in internal combustion engines and numerical operations have been presented. Issues that obtaining cam profile from discrete data of follower motion, obtaining trajectory data of grinder which to process known cam profile coordinates, expression of the trajectory data with numerical control (NC) interpolation commands have been discussed with mathematical details and examples of MATLAB® applications have been realized. Using obtained MATLAB® codes, a simulation software of CNC grinding machine have been developed for operator training.