Kentsel gelişmenin kent silüetlerine etkisi; Trabzon/Boztepe örneği
The impact of urban development on the city silhouette; example of Trabzon/Boztepe
- Tez No: 482574
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kent nüfusu, buna bağlı olarak kentsel gelişme son yıllarda artmış ve kent silüetleri oldukça etkilenmiştir. Bu çalışmanın amacı kentsel gelişmenin zaman içerisinde kent silüetlerini, kent kimliğini estetik açıdan nasıl etkilediğini ortaya koymak ve ileride yapılacak olan kullanım alanlarının etkilerinin önceden tespit edilebileceğini göstermektir. Bu amaçla Trabzon kentinin önemli bir işaret noktası olan Boztepe'nin şehirden ve denizden görülen doğu, kuzey ve batı cephesi, 1900, 1950 ve 2000'li yıllara ait fotoğraflar, estetik ölçüsünün sayısallaştırılabildiği entropi kavramı ve gestalt ilkeleri kullanılarak incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda her yıl aralığına, cepheye ve ilkeye ait veriler elde edilmiştir. Veriler kıyaslanarak yıllar içerisinde“bit”değerlerinin nasıl değiştiği incelenmiştir. Kıyaslamalar sonucunda kentsel gelişmenin kent siluetlerine olan olumlu ve olumsuz etkisi sayısallaştırılmıştır. Elde edilen verilerle kentlerin kontrolsüz gelişiminin kent silüetlerini olumsuz yönde etkilendiği belirlenmiştir. Yapılmak istenilen yeni projelerin etkileri önceden tespit edilerek, olumsuz etkilere sahip projelerin revize edilmesi veya tamamen iptal edilmesi gerektiği yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban population has increased in recent years and city skylines have been affected considerably. The purpose of this study is to explain how urban growth have affected to city silhouettes and urban identities in an aesthetic perspective over the years and propound the effects of future construction can be predicted in advance. For this purpose, the eastern, northern and western fronts of Boztepe, an important landmark of the city of Trabzon, and eastern, northern and western fronts seen from the sea, were examined using the entropy concept and gestalt principle, in which the aesthetic dimension of the 1900, 1950 and 2000 years can be qualified. As a result of this examination, the data for each year interval, the face and the principle is obtained. The data have been compared and examined how the values change over the years. As a comparison, the positive and negative impact of urban development on city silhouette has been qualified. It has been determined that the uncontrolled development of the given cities affected urban skylines in the negative direction. The effects of the new projects to be built are determined in advance and suggestions are made that the projects with negative effects should be revised or completely canceled.