Effects of cultivar and pruning in melon
Kavunda çeşit ve budamanın etkisi
- Tez No: 482592
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kavun ekonomik olarak en önemli ürünlerden birisidir ve dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Çalışmanın amacı tek veya iki gövdeli yetiştiriciliğin dört farklı kavun çeşidinin (HV1: Zagrit, HV2: Maziane, HV3: Kirkagac ve HV4: Ananas) bitki ve meyve kalitesine etkilerinin araştırılmasıdır. Arazi denemesi 2016-2017 yetiştirme sezonunda Tripoli-Libya'daki Tarımsal Teknoloji Merkezinde kurulmuştur. Deneme boyunca morfolojik, fenolojik ölçüm ve gözlemler yapılmıştır. Deneme bölünmüş bloklar RCBD deneme desenine göre tasarlanmıştır. Sonuçlar 0.05 güven aralığında LSD testiyle saptanmıştır. Gövde sayısı, meyve sayısı üzerinde önemli etkilere sahip olmuştur: İki dallı yetiştirilen kavunda meyve sayısı 4.78 meyve/bitki olarak elde edilirken, tek dallı üretimde 3.31 meyve/bitki olarak elde edilmiştir. Ayrıca, yetiştirme yönteminin meyvenin ağırlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğu ve iki gövdeli bitkilerin meyvelerinin 0.910 kg / meyve değerine sahip olurken, tek gövde üzerinde yetiştirilen bitkilerde ise meyve ağırlığının 0.820 kg / meyve olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Melon is one of the important crops and is widely produced in the World. The aim of the present study was to determine the effects of one or two stem growing on four melon cultivars (HV1: Zagrit, HV2: Maziane, HV3: Kirkagac, and HV4: Ananas) on plant growing and yield. The field experiment has been accomplished during the 2016-2017 season at the Tripoli Agricultural Technology Center in Libya. Morphological, phenological and fruit traits were observed or measured. The experiment was carried according to the split-block design R.C.B.D system. Least significant differences (LSD) were determined at the significance level of 0.05. The growing method had a significant effect the number of fruit; two-stem plants reached to 4.78 fruit/plant while the one-stem plants produced 3.31 fruit/plant. Moreover, growing method had a significant effect on the weight of the fruit. The plants with two stems scored the highest weight of the fruit reaching 0.910 kg/fruit, while the plants with one stem gave the fruit weight of amounting to 0.820 kg/fruit.