Demir ve fosfor uygulamalarının nohutta (Cicer arietinum L.) verim ve verim öğelerine etkileri
The effects of iron and phosphorus applications on the yield and yield components in chickpea (Cicer arietinum L.)
  1. Tez No: 482593
  2. Yazar: YUNUS AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, Van ekolojik koşullarında nohutta en uygun fosfor ve demir dozlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Denemede Diyar-95 çeşidine üç farklı fosfor (0, 4 ve 8 kg/da) ve üç farklı demir dozu (0, 1 ve 2 kg/da) uygulanarak verim ve verim öğeleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait deneme tarlalarında tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada fosfor ve demir dozlarının bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla ve tane sayısı, baklada tane sayısı, birim alan tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, tanedeki protein oranı, tanede fosfor içeriği, yüz tane ağırlığına ve nodül sayısına etkisi incelenmiştir. En yüksek birim alan tane verimi 160.4 kg/da ile 4 kg/da fosfor ve 1 kg/da demir uygulamasından elde edilirken, en düşük değer ise 113.3 kg/da ile kontrol parsellerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine effects of different levels of iron and phosphorus on the yield and some yield components in chickpea in 2017 in Van ecological conditions. The experiment was laid out in a factorial randomised block design with three replications. The doses were used phosphorus (0, 4 and 8 kg/da) and iron (0, 1and 2 kg/da) in this study. In the study were investigated the plant height, first pod height, branch number per plant, pod, seed number and per plant, seed number per pod, biological yield, seed yield per unit, harvest index, 100-seed weight, protein ratio phosphorus content in seed, phosphorus content in seed and number of nodule. The results of the study indicated that iron and phosphorus applications increased significantly the seed yield and yield components. While the highest seed yield was obtained from 4 kg phosphorus /da + 1 kg iron /da application with 160.4 kg/da, the lowest seed yield was obtained from control parcels with 113.3 kg/da