Bazı fiğ çeşiterinde farklı ekim zamanlarının ot verimine etkisi
Effect of hay yield of some varieties of vetch on different planting time
  1. Tez No: 482613
  2. Yazar: ÇETİN TURNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MACİT ERTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma 2014-2015 yetiştirme sezonunda Van ili Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında farklı ekim zamanlarının tüylü fiğ (Vicia villosa Roth.) ve macar fiği (Vicia pannonica Crantz.) çeşitlerinde verime etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme bölünmüş parseller deneme deseninde dört farklı fiğ çeşidi (Seğmen, Efes, Altınova, Egebeyazı) ve üç ekim zamanında (20 Eylül, 10 Ekim ve 30 Ekim) üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada bitki boyu, metrekarede bitki sayısı, yaş ot verimi, kuru madde oranı ve kuru madde verimleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda incelenen özellikler bakımından çeşitler ve ekim zamanları arasında istatistiksel olarak farklılıklar tespit edilmiş en yüksek yaş ot verimi Seğmen çeşidinden (Vicia villosa) 2292,33 kg/da olarak elde edilmiştir. Ekim zamanı geciktikçe verimin düştüğü, ot verimi açısından Van ilinde Eylül ayında ekim yapılmasının uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during the 2014-2015 growing season to determined the effect of different sowing times on the hairy vetch (Vicia villosa Roth.) and hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) varieties in Yüzüncü Yıl University Agriculture Facultys experiment area in Van province. The experiment was established with three replications in four different vetch types (Seğmen, Efes, Altınova, Egebeyazı) and three sowing times (20 September, 10 October ve 30 October) in split plot trial desing. İn this study were examined plant height, number of plants per square meter, yield of green grass, dry matter content and dry matter yields. As a result of the study, the highest green yield was found to be Segmen (Vicia villosa) variety as 2292,33 kg/da and with statistically significant differences between varieties and sowing times. It has been determined that appropriate sowing date is September in the province of Van in terms of grass yield, where the yield decreases as the sowing time is delayed.