Katı faz ekstraksiyon kartuşlarının gıda ve yemlerde aflatoksin tayininde ekstrakt süzme, saflaştırma ve konsantre edilmesinde kullanılması
Use of solid phase extraction cartridges for filtration, purification, and concentration of extract for the analysis of aflatoxins in foods and feeds
- Tez No: 482623
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET NAFİ ÇOKSÖYLER, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Aflatoksinler (AF), esas olarak Aspergillus flavus türü funguslar tarafından üretilen bir grup mikotoksindir. Bitkisel kökenli gıdalarda Aflatoksin B1, B2, G1 ve G2 formları önemlidir. Aflatoksin analizlerinin önemli basamağı, kromatografik ayrım öncesi örnekten aflatoksinlerin ekstraksiyonu, süzülmesi, saflaştırılması ve konsantrasyonudur. Klasik analizde bu aşamalar uzun zaman alır ve önemli ekipmanlar gerektirir. Bu çalışmada aflatoksinlerin İnce Tabaka Kromatografisi ile tayini için ekstrakt saflaştırma ve konsantre etme aşamalarını yapacak ekonomik ve pratik bir katı faz ekstraksiyon kartuşu geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla kil dahil çeşitli adsorbantlar, malzemeler ve solventler denenmiş sadece silika jel G60 ile oldukça sınırlı bir başarı elde edilmiştir. Ayrıca HPLC analizlerinde aynı amaçla kullanılan İmmuno Affinite Kolonları (IAC) klasik olarak saflaştırılmış ekstraktın yeniden temizlenmesinde kullanılarak TLC'ye yetecek miktarda oldukça temiz numune ekstraktı elde edilmiştir. Her iki kolonun başarısı Antep fıstığı örneğinde geri alma çalışması ile test edilmiştir. Ticari olabilecek bir kolon geliştirilememiş olmakla birlikte klasik yönteme IAC ile temizleme eklenerek TLC'nin performansı çok yukarı çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aflatoxins are a group of mycotoxins, produced by mainly Aspergillus flavus group of fungi. Aflatoxin B1, B2, G1 and G2 are important for plant based foods. The important steps in aflatoxin analysis, prior chromatographic separation, are sample extraction and extract filtering, purification and concentration. In classical analysis, thesae steps takes a long time and needs important laboratory equipments. In this study, we tried to develop a economic and practical a solid phase extraction cartridge for extract filtering, purification and concentration for aflatoxin analysis. For this purpose, many sorbents including clays are tested. But only Sillica gel G60 showed limited performance. Apart from these, Immunoaffinite column (IAC) is used for re-purification of BF method final extract to obtain highly purified extract for TLC separation. Both of applications are tested by aflatoxin skipped pistachio nut samples. In classical BF method, IAC re-purification of final extract is increased performance of TLC analysis.