Gıdalarda ince tabaka kroatografisi ile aflatoksinlerin kantitatif tayininde görüntü analizinin kullanılması
Use of visual analysis for quatitative determination of aflatoxins by thin layer chromatography in foods
- Tez No: 482624
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET NAFİ ÇOKSÖYLER, YRD. DOÇ. GÖKHAN BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnce tabaka karomatografisinde (TLC) aflatoksinlerin miktar tayininde“densitometreler”kullanılmaktadır. Pahalı olan bu cihaz yerine, numune beneklerinin standart benekleri ile göz ile karşılaştırılması (GK) şeklinde yarı kantitatif bir tayin çok daha yaygındır. Bu çalışmadaTLC'de miktar tayininde göz ile analizin (GA) GK'ya nazaran başarısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. GA için, plakaların dijital görüntülerini elde etmede bir jel elektroforezi görüntüleme cihazı, ceptelefonu kamerası ve iki farklı DSLR (Dijital Single Reflex) kamera karşılaştırılmıştır. Daha sonra çalışmaya tek bir DSLR kamera ile devam edilmiştir. GK“duyusal”bir test olduğu için,karşılaştırmada sıralama ve üçgen testi gibi duyusal teknikler kullanılmış ve ayrıca kalibrasyon kurvesi ile miktar tayini de denenmiştir. Gürüntü analizinde ticari bir jel elektoroforezi programı (JEP) ile bu proje için özel hazırlanan bir yazılım (ÖY) kullanılmıştır. GK için 10 kişilik bir panelist görev yapmıştır. Sıralamaların, gerçek sıralamaya karşı regresyonuna ait doğrusal korelasyon katsayıları; kişilerin GK'sında R2 0,02-1arasında JEP ile yapılan sıralamalarda 0,87-0,96 arasında ve ÖY ile yapılan sıralamalarda 0,93-1 arasında değişmiştir. Üçgen testi şeklinde uygulanan farklılık testlerinde panelistlerin tamamı ancak %50 düzeyindeki farklılığı belirlerken, görüntü analizi programları ise %10'a kadar farklılıkları istatistiki önemlilikte belirleyebilmişlerdir. JEP ve ÖY'nin kalibrasyon kurvelerine ait R2 değerleri sırasıyla 0,98 ve 0,96 olurken göz ile yapılan tayinlerde bu değer hem çok geride hemde kişilere bağımlı olarak değişken olmuştur.Sonuç olarak GA gözle tayinden daha pratik, hiç bir ilave yük getirmeyen“tam kantitatif”bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Densitometers are used in quantification of aflatoxins on Thin Layer Chromatography (TLC). Instead of expensive equipment, a semi-quantitative evaluation is also much more common in comparison with visual inspection. The promising technique, image processing is not widespread in TLC. There has not been conducted a study about quantification by image processing of aflatoxins on TLC in our department so far. This study is performedin order to demonstrate whether the performance of image processing is higher than visual inspection for quantification of aflatoxin spots on TLC plate. The digital images of plates obtained by a gel imaging equipment, mobile phone camera and two different DSLR cameras. DSLR cameras detected pale spots better than the others. Although the visual inspection is a kind of sensory analysis, sensory methods such as“ranking”and“triangle tests”are used for comparison. Additionally, quantification by calibration curve is also performed by image processing. In image processing two different software, as an gel electrophoreses program and a specially prepared soft ware for this thesis are used. To evaluate ranking performance of visual inspection and image processing regression analysis is performed. Ranking by image processing is found better than the ranking by visual inspection. At difference tests, visual inspection is only successful at the %50 differences, but image processing identified lower degree differences.