Fenoksi-3-metoksibenzoik asit substituentli ftalosiyaninlerin sentezi ve bazı özelliklerinin araştırılması
Investigation of some properties and synthesis phenoxy-3 methoxybenzoic acid substituted phthalocyanines
  1. Tez No: 482635
  2. Yazar: ZEKERİYA BALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AĞIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, yeni başlangıç maddesi 4-(3,4-disiyanofenoksi)-3-metoksibenzoik asit 3, 4-hidroksi-3-metoksi benzoik asit 1 ile 4-nitroftalonitril 2'in bir nükleofilik yer değiştirme reaksiyonu ile hazırlandı. Yeni fenoksi -3-metoksibenzoik asit substituentli metalloftalosiyaninler [M: Zn(II), Co(II), Cu(II), Ni(II)] 4-7 ftalonitril türevi 3'ün siklotetramerizasyonu ile sentezlendi. Periferal konumlarda fenoksi -3-metoksibenzoik asit substituentli grupları taşıyan bu yeni ftalosiyanin bileşikleri tetrahidrofuran, dimetilformamit ve dimetilsulfoksid gibi çözücülerde çözünmektedir. Yeni sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle ve UV/Vis teknikleri ile karakterize edilmiştir. Bu yeni bileşiklerin agregasyon özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new starting material 4-(3,4-dicyanophenoxy)-3-methoxybenzoic acid 3 was prepared by a nucleophilic displacement reaction of 4-hydroxy-3-methoxybenzoic acid 1 with 4-nitrophthalonitrile 1. Novel metallophthalocyanines [M: Zn(II), Co(II), Cu(II), Ni(II)] 4-7 with phenoxy-3-methoxybenzoıc acıd substituents were synthesized by cyclotetramerization of phthalonitrile derivative 3. New phthalocyanines bearing substituted phenoxy-3-methoxybenzoıc acıd periphery moiety are soluble in tetrahydrofuran, dimethylformamide and dimethylsulfoxide. The structures of the newly synthesized compounds were characterized by FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, mass spectra and UV/Vis techniques. The aggregation properties of these new compounds were also investigated.