Hekzakis[(4-formil-2-metoksi)fenoksi]siklotrifosfazen'in oksim türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of oxime derivatives of hexakis[(4-formyl?2-methoxy)phenoxy cyclotriphosphazene
  1. Tez No: 287055
  2. Yazar: KENAN KORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada hekzaklorosiklotrifosfazen(1), 4-hidroksi-3-metoksibenzaldehit ile reaksiyona sokularak hekzakis[(4-formil-2-metoksi)fenoksi]siklotrifosfazen (2) elde edildi. Elde edilen 2 bileşiği hidroksilaminhidroklorür ile piridinde etkileştirilerek Hekzakis[(4-(hidroksiimino)-2-metoksi)fenoksi]siklotrifosfazen (3) sentezlendi.3 Bileşiği benzil klorür, asetil klorür, allil bromür, benzoil klorür, propanoil klorür, 4-metoksibenzoil klorür, 2-klorobenzoil klorür, klorasetil klorür, metil iyodür, tiyofen-2-karbonil klorür ile reaksiyona sokuldu.3 Bileşiğinin asetil klorür, allil bromür, propanoil klorür, 4-metoksibenzoil klorür, klorasetil klorür, metil iyodür ile olan reaksiyonları sonucunda bileşikteki oksim protonlarının tamamının yerine alkil veya açil gruplarının bağlandığı hekza sübstitüe bileşikler elde edildi. 3 bileşiğinin benzil klorür ile tri, 2-klorobenzoil klorür ve tiyofen-2-karbonil klorür ile tatra ve benzoil klorür ile pentasübstitüe ürünler elde edildi.Elde edilen ürünlerin yapıları, elementel analiz, IR, 1H, 13C ve 31P-NMR spektroskopisi kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, hexachlorocylotriphosphazene (1) was reacted with 4-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde. From this reaction, hexakis[(4-formyl-2-methoxy)phenoxy] cyclotriphosphazene (2) was obtained. Hexakis[(4-(hydroxyimino)2-methoxy)phenoxy] cyclotriphosphazene (3) was synthesized from the reaction of 2 with hydroxlaminehydrochloride in pyridine.Compound 3 was reacted with benzyl chloride, acetyl chloride, allyl bromide, benzoyl chloride, propanoyl chloride, 4-methoxybenzoyl chloride, 2-chlorobenzoyl chloride, chloroacetyl chloride, methyl iodide and thiophene-2-carbonyl chloride.Hexasubstituted compounds were obtained from the reactions of 3 with acetyl chloride, allylbromide, propanoylchloride, 4-methoxybenzoylchloride, chloroacetylchloride and methyliodide via all of the oxime protons replacement with alkyl or acyl groups. Trisubstitued compound with benzyl chloride, tetrasubstituted compounds with 2-chlorobenzoyl chloride and thiophene-2-carbonyl chloride, pentasubstituted compound with benzoyl chloride were obtained from the reactions of 3.The structure of the compounds were defined by elementel analysis, IR, 1H, 13C, and 31P-NMR spectroscopy.