3-Fenoksi-2hidroksipropil metakrilat monomeri ile homo ve kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 50923
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi 3-FENOKSİ-2-HİDROKSİPROPİL METAKRİLAT MONOMERİ İLE HOMO VE KOPOLİMERLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Murat KOCA Fuat Üniversitesi Fen Bitimleri Enstitüsü Kimya Ana Bilim Dah 1996, Sayfa:61 3-fenoksi-2-hidroksipropü metakrilat monomeri, metakrilik asit, fenol ve epiklorhidrinden sentezlendi. Bu monomerin homopolimerizasyonu, N-vinil pirolidon monomeri ile kopolimerizasyonu, a-a-Azobisizobütironitril başlatıcısı kullanılarak kloroform çözücüsünde 60°C'de gerçekleştirildi. Monomer, homopolimer ve kopolimerlerin karakterizasyonunda, infrared, proton ve karbon- 1 3 nükleer mağnetik rezonans teknikleri kullanıldı. Homopolimerizasyonun aktivasyon enerjisi 53-80°C arasında yapılan deneylerden 15.10.1003 kcal/mol olarak bulundu. Polimerizasyonun monomere göre 1. mertebeden olduğu bulundu. Homopolimer ve kopolimerin yoğunlukları piknometre ile termal kararlılığı termogravimetri ile camsı geçiş sıcaklıklan DSC ile belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Metakrilat, N-vinil pirolidon, Kopoîimer, Monomer, Yoğunluk, Molar kırılma indisi, Aktivasyon enerjisi
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Master Thesis SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF 3-PHENOXY-2- HYDROXYPROPYL METHACRYLATE MONOMER AND ITS HOMOPOLYMERAND COPOLYMERS Murat KOCA Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 1996, Page:61 3-phenoxy-2-hydroxypropyl methacrylate was prepared from methaerylic acid phenol and epichlorhydrin. Homopolymerization and copolymerization of this monomer with N-vinyl pyrolidone were carried out in chloroform at 60°C in presence of a-a -Azobisisobutyronitrille as a initiator. Infrared, proton and carbon- 13 nuclear magnetic rezonance techniques were used in characterization of the monomer, the homopolymer and the copolymers. Activation energy of the homopolymerization was found to be 15.Î0±0.03 kcal/mol from experiments done between 53°C and 80°C. The rate equation of the homopolymerization was found as first order with respect to the monomer. Densities of the homopolymer and copolymer were determined by picnometer. Thermal stability of the polymers were investigated by thermogravimetry. Their glass transition temperatures were determined by DSC technique. KEY WORDS: Methacrylate, Copolymer, Monomer,N-vinyl pyrolidone, Density, Molar refractive index, Activation enegy.