Mikrovasküler komplikasyonu olan Tip 1 ve Tip 2 diyabetik hastalarda glukoz ile inflamatuar belirteçlerin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between glucose and inflammatory statistics in type 1 and TYPE 2 diabetic hospitals with microvascular complications
  1. Tez No: 482645
  2. Yazar: ENGİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GÜLDAL ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diabetes Mellitus tüm dünyada en sık rastlanan endokrin hastalığıdır. Hiperglisemi ile karakterize, karbonhidrat, protein ve lipid metabolizmalarının bozukluğu ile seyreden, kronik ve progressif bir hastalıktır. Seyri sırasında mikrovasküler, makrovasküler ve nöropatik komplikasyonlar gelişebilmektedir. Diyabet sadece bireyin kendini değil olusturduğu akut ve kronik komplikasyonlarla toplumu da olumsuz yönde etkiler. Bu etkileme tıbbi olmanın yanında sosyal ve ekonomik açılardan da önemlidir. Tip I ve Tip II diyabetik hastalarda mikrovasküler hasarda en fazla yüksek kan şekeri düzeyinin etkili olduğu ifade edilmektedir (2,3). Hipergliseminin yanında hipertansiyon, sigara, hiperkolesterolemi, dislipidemi, obezite ve hiperhomosisteinemi gibi faktörler de mikroanjiopatiye neden olabilmektedir. Tümüyle bu risk faktörleri inflamatuar bir süreç ve endotel disfonksiyonu sonucunda progresif vasküler duvar hasarına yol açarlar. (9) Biz bu çalışmamızda mikrovasküler komplikasyonu olan tip1 ve tip 2 diyabetes mellitus hastalarında glukoz regulasyonu ve inflamatuar belırteçlerle arasındaki ilişki belirlemeyi amaçladık. Elde ettiğimiz veriler neticesinde mikrovasküler komplikasyon gelişen hastalarda gelişmeyenlere oranla hb1ac ve glukoz değerleri anlamlı yüksekti. Komplikasyon olanlarda olmayanlara göre glukoz ve hb1ac değerlerinde ferritin ile pozitif albumin ile negatif korelasyon mevcut idi. Bu belirteçlerin maliyeti de düşük olduğundan ekomonik açıdan da kolaylık sağlayabilir. Gelecekte tip1 ve tip 2 diyabetes mellitus hastalarında mikrovasküler komplikasyon takibinde inflamatuar belirteçler klinisyenlere yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is the most frequent endocrine disease around the world. It is a chronic and progressive disease that is characterized by hyperglycemia and course with the disorders of carbonhydrate, protein and lipid metabolisms. Microvascular, macrovascular and neuropathic complications may develop during the course of the disease. Diabetes affects not only the patient but also the society negatively due to the acute and chronic complications that it causes. In addition to medical terms, these effects are important in both social and economic terms. It has been demonstrated that in patients with type 1 and type 2 diabetes high blood glucose level is effective on microvascular damage at the most (2, 3). Factors such as hypertension, smoking, hypercholesterolemia, dyslipidaemia, obesity and hyperhomocysteinaemia as well as hyperglycemia cause microangiopathy. All of these risk factors lead to progressive vascular wall damage as a result of an inflammatory process and endothelial dysfunction (9). In this study, we have aimed to determine the relationship between glucose regulation and inflammatory indicators in patients with type 1 and type 2 diatebes mellitus suffering microvasular complications. As a result of the obtained data, it has been indicated that HbA1c and glucose values in patients with microvascular complications are significantly high compared to patients without microvascular complications. There determined to be a positive correlation between HbA1c and glucose values and ferritin and a negative correlation between the former values and albumin in patients with complications compared to the patients without complications. In light of these findings, inflammatory indicators may be guiding for the clinicians during the follow-up of microvascular complications in patients with type 1 nd type 2 diabetes mellitus.