60 yaş üzeri gastrointestinal kanamalı hastalarda rockall ve glasgow-blatchford skorlamalarıyla mini nutrisyonel değerlendirme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the status between rockall and glasgow-blatchfordscores and the mini nutritional assessment on 60 years and olderpatients with gastrointestinal hemorrhage
- Tez No: 482651
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamızda ileri yaşlardaki hastaların nütrisyonel durumlarının üst gastrointestinal kanamalarındaki mortalite ve morbidite ile olan ilişkisinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Dâhiliye servisine yatışı yapılmış üst gastrointestinal kanama tanısı nedeniyle takip edilmekte olan hastalardan araştırmamıza katılmayı kabul eden altmış yaş ve üzeri 100 hasta belirledik. Rockall ve Glasgow-Blatchford Skorlamaları hastane dosyaları üzerinden değerlendirdik. Daha sonra elde edilen sonuçları Mini nütrisyonel değerlendirmenin sonuçları ile karşılaştırdık. Bulgular: Hastaların yaşları 60-96 arası olup ortalaması 77,22±8,75, ağırlıkları 35 ile 110 arasında değişmekte olup, ortalaması 70,41±15,91, BMİ değerleri ise 10,8 ile 42,97 arasında değişmekte olup, ortalaması 25,91±5,27'dir. Hastaların 91'i başarı ile taburcu edilirken, uygulanan tedavi neticesinde mortalite oranı %3 bulundu. 5 hasta dış merkezlere sevk edilirken, 1 hasta ise henüz taburcu olmamıştı. Olguların %44'ünde nüks olduğu görüldü. Yapılan endoskopilerde olguların %11'inde üst GİS kanseri tespit edildi, %37'sinde aktif kanama bulgusu görüldü. Mini nütrisyonel değerlendirme skorları 6,5 ile 30 arasında değişmekte olup, ortalaması 20,46±5,5'dir. Malnütrisyonlu hasta oranı Mini nütrisyonel değerlendirme sonuçlarına göre %24 olarak bulunmuştur. Rockall skorları 2 ile 10 arasında değişmekte olup, ortalaması 6,3±1,83'dür. Rockall gruplarının %83'ü yüksek risklidir. Glasgow-Blatchford skorları 1 ile 17 arasında değişmekte olup, ortalaması 10,38±3,72'dir. Glasgow-Blatchford gruplarının %89'u yüksek risklidir. Mini nütrisyonel değerlendirme ile hastaların Rockall ve Glasgow-Blatchford Skorlamaları arasında negatif korelasyon tespit ettik. Regresyon analizinde model anlamlı bulundu ve bu ilişki daha çok Rockall skorlamasından kaynaklandı. Sonuç: Malnütrisyonun üst gastrointestinal kanamalı yaşlı hastalarda mortalite ve morbiditeyi artırdığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
Aim: We tried to evaluate the relationship between nutrition and mortality/morbidity rates in patients with gastrointestinal hemorrhage over 60 years old. Materials (Patients) and Methods: We identified 100 patients who aged 60 or over, agreed to participate in our study from patients being followed up for upper gastrointestinal bleeding in internal medicine service. We evaluated Rockall and Glasgow-Blatchford Scores through hospital files. We compared the out comes with the results of mini-nutritional evaluation. Results: The mean age of the patients ranged from 60 to 96, with an average of 77,22 ± 8,75, and weights ranging from 35 to 110 with a mean of 70,41 ± 15,91 and a mean BMD of 10.8 to 42,97 with an average of 25,91 ± 5,27. While 91 patients were discharged successfully, the mortality rate was 3% for the treatment applied. Five patients were referred to external centers, 1 patient had not been discharged yet.It was seen that 44% of cases had recurrence. Upper GIS carcinoma was detected in 11% of cases and active bleeding was observed in 37% of the cases. The Mini Nutritional Assessment Score ranged from 6,5 to 30 with a mean of 20,46 ± 5,5. 24% of the Mini-Nutritional Assessment groups are at high risk. Rockall scores ranged from 2 to 10, with an average of 6,3 ± 1,83. 83% of Rockall groups are at high risk. The Glasgow-Blatchford scores ranged from 1 to 17, with a mean of 10,38 ± 3,72. 89% of Glasgow-Blatchford groups are at high risk. We found negative correlation between Mini nutritional evaluation results and Rockall and Glasgow- Blatchford scores. In the regression analysis the model was significant and this relationship was mainly due to the Rockall scoring system. Conclusion: As a result, we concluded that malnutrition increases mortality and morbidity rates in elderly patients with upper gastrointestinal system bleeding patients.