Bir eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı 18-65 yaş bireylerin sağlık okuryazarlığı durumunun belirlenmesi
Determination of the health literacy status of patients aged 18-65 years registered to an educational family health center
- Tez No: 482658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Sağlık okuryazarlığı bireyin sağlığını koruyucu, geliştirici ve bozulan sağlığını iyileştirici şekilde temel sağlık bilgilerini ve hizmetlerini edinebilme, yorumlayabilme ve anlayabilme kapasitesidir. Bu çalışmada, bölgemizdeki 18-65 yaş bireylerde sağlık okuryazarlığı durumunu belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini Eylül 2016-Şubat 2017 döneminde Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bağlaraltı Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18- 65 yaş arası kayıtlı hastalar oluşturdu.Sağlık Okuryazarlığı Anketi- Avrupa Birliği (SOYA-AB) ve En Yeni Yaşamsal Bulgu (EYYB) testi kullanıldı. Veriler, anket formlarının görüşmeciler tarafından katılımcılara kağıt üzerinden okunarak yüzyüze görüşme tekniği iletoplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Health literacy is the capacity to acquire, interpret and understand basic health information and services to improve and protect an individual's health. In this study, we aimed to determine health literacy status in the18-65 age group in our region. Materials and Methods: The scope of this study included patients between the ages of 18-65 who were registered in theBursa Higher Education and Research Hospital Bağlaraltı Education Family Health Center between September 2016 and February 2017. The Health Literacy European Questionnaire (HLS-EU-Q)and the Newest Vital Sign (NVS) test were used. A face-to-face interview technique was used for data collection, with the questionnaires filled out by the interviewers by reading through from with the participant.