Diyaliz hastalarında trombosit aktive edici faktör asetil hidrolazın kalp kapak kalsifikasyonları ile ilişkisi
Relationship between platelet activating factor acetylhydrolase and cardiac valvular calcification in dialysis patients
- Tez No: 482666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜCEL, UZMAN VİLDAN FİDANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kronik Böbrek Hastalığında (KBH), kardiyovasküler mortalite riski, özellikle diyaliz hastalarında ciddi oranda artmıştır. PAF-Asetil hidrolaz, trombosit aktive edici faktörü (PAF) hidroliz eden bir enzimdir. Ateroskleroz ile kapak kalsifikasyonları ve PAF-AH arasındaki ilişkiler sebebiyle diyaliz hastalarında PAF-AH aktivitesinin kapak kalsifikasyonu ile ilişkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Hemodiyaliz (HD) ve periton diyalizi (PD) tedavisi alan 92 hasta ile GFH (mL/dk) değerlerine göre Evre 1-2 (>60), Evre 3a (45-59), Evre 3b (30-44), Evre 4 (15-29) ve Evre 5 (0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The cardiovascular mortality risk has increased seriously in Chronic Kidney Disease (CKD), especially dialysis patients. PAF-acetylhydrolase is an enzyme that hydrolyzes platelet activating factor (PAF). Atherosclerosis was associated with valvular calcifications and PAF-AH. So we investigated the association of PAF-AH activities with valvular calcification in dialysis patients. Material and Methods: 92 patients treated with hemodialysis (HD) and peritoneal dialysis (PD) and 86 CKD patients which were divided into five groups according to GFR (mL/min) [grade 1-2 (> 60), grade 3a (45-59), grade 3b (30-44), grade 4 (15-29) and grade 5 (0.05).