Acil serviste endotrakeal tüp uygulaması yapılan hastalarda tüp yerinin doğrulanmasında ultrasonografi (UGS) ve kapnografi kullanılmasının etkinliğinin araştırılması
Application of emergency servist endotracheal tube investigation of the effectiveness of ultrasonography (USG) and capnography in the confirmation of tube location in patients performed
  1. Tez No: 482665
  2. Yazar: İSMAİL ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARAMERCAN, UZMAN ÇİLEM ÇALTILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Acil servislerde sıklıkla başvurulan endotrakeal entübasyon acil havayolu güvenliğini sağlamada en temel yoldur. Çalışmamızda endotrakeal entübasyon yapılan hastalarda entübasyon tüpünün yerinin doğrulanmasında geleneksel yöntemler ile USG ve kapnografi cihazının doğrulama süresinin ölçülmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra 13 Haziran 2017 – 30 Eylül 2017 tarihleri arasında yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 240 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 69,2±15,2 yıl; ortanca yaş 73 (20-99 yıl arasında) idi. Hastaların %61,3'ü (n=147) erkek idi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Endotracheal intubation, which is frequently used in emergency departments, is the most basic way of providing emergency airway safety. In our study, it was aimed to measure and compare the validation period of the USG and the capnography device with conventional methods in confirming the location of the intubation tube in endotracheal intubation patients. Materials and Methods: This prospective study was performed by T.C. Ministry of Health Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital Ethics Committee after receiving approval from June 13, 2017 to September 30, 2017 was done. Findings: 240 patients were included in the study. The mean age of the patients was 69,2±15,2 years; median age was 73 years (range 20-99 years). 61.3% (n = 147) of the patients were male.