Ülseratif kolit hastalarında tanıdan sonraki ilk bir yılda bakılan inflamatuar belirteçlerin hastalık seyri ve prognozu ile ilişkisi
Relationship between disease progression and prognosis with inflammatory markers seen in first year after diagnosis in ulcerative colitis
  1. Tez No: 482687
  2. Yazar: REZZAN EREN SADİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN KARAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülseratif Kolit (ÜK) hastalarının rutin takipleri sırasında bakılan eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP), hemoglobin (hb), beyaz küre (bk), nötrofil lenfosit oranı (NLO), ortalama platelet volumu (MPV) ve albumin (alb) düzeyleri tanı anı (0.ay), 3.ay, 6.ay, 9.ay ve 12.ayda olmak üzere retrospektif olarak kaydedildi ve bu değerlerin zamana göre değişiminin eğri altında kalan alanı (AUC) hesaplandı. Tanı anından sonra 1 yıl içindeki değişiminin hastalık gidişatını ve kümülatif barsak hasarını öngördüğünü gösterebilmek amaçlandı. Hesaplanan AUC'ler ile tedavi şekilleri, hastalık gidişatı, atak durumu arasındaki ilişki incelendi. Toplam 118 (53 kadın) hasta çalışmaya dahil edildi. Ortalama takip süresi 3,4 yıldı.
Özet (Çeviri)
Levels of erytrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein(CRP), hemoglobin (hb), white blood cell count (WBC), neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume (MPV) and albumin (alb) which has been seen at the time of diagnosis, 3th, 6th, 9th, 12th month during the routine follow up in ulcerative colitis patients were recorded retrospectively. The area under the curve (AUC) of the variation of these values with respect to time was calculated. With these calculations to show the disease progression and cumulative intestine damage prediction were aimed. The relationships between tretment modalities, disease progression, flares and calculated AUCs were investigated. One hundred and eighteen (53 women) were admitted into this study. Mean follow-up time was 3.4 years.