Kliniğimizde epilepsi cerrahisi uygulanan olguların cerrahi teknik özellikleri, mortalite, morbidite ve engel sınıflandırması sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of surgical technical aspects, mortality, morbidity and engel classification results of epilepsy surgery cases applied in our clinic
- Tez No: 482689
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Epilepsi Merkezi'nin cerrahi pratiğini paylaşarak konuyla ilgili literatüre katkı sunmak amaçlanmıştır. Çalışmada Ocak 2002 – Haziran 2017 yılları arasında epilepsi cerrahisi uygulanan toplam 383 hasta taranmıştır. Olgular; temporal lobektomi (237), VNS (138) ve hemisferotomi (8) olmak üzere gruplara ayrılmıştır. Olguların preoperatif değerlendirmeleri; klinik, semiyolojik, nörofizyolojik ve nöroradyolojik olarak analiz edilmiş, postoperatif mortalite, morbidite ve komplikasyonlar taranmış, nöbet kontrolü sonuçları ortaya konmuştur. Buna göre; TLE grubunda verilerine ulaşılan toplam 174 hastada Engel Sınıf I %84,5 (147), Engel Sınıf II %9,2 (16), Engel Sınıf III %4 (7) ve Engel Sınıf IV %2,3 (4) olarak bulunmuş, cerrahi ile ilişkili mortalite görülmemiş, tüm komplikasyonlar %11,4, cerrahi gerektiren komplikasyonlar %5 oranında bulunmuştur. VNS grubunda verilerine ulaşılan 79 hastada, McHugh sınıflamasına göre Sınıf I %8,9 (7), Sınıf II %24,1 (19), Sınıf III %36,7 (29), Sınıf IV %13,9 (11) ve Sınıf V %16,5 (13) olarak bulunmuştur. Cerrahi mortalite gözlenmemiş, 5 hastada cerrahiden bağımsız geç dönem mortalite izlenmiştir. 7 hastada cerrahi alan enfeksiyonu görülmüş, 5 hastada sistem çıkartılmış, 4 hastada postoperatif hematom gelişmiş, bunların 3'ünde revizyon gerekmiştir. Hemisferotomi grubunda Engel sınıflamasına göre 6 hasta (%75) Sınıf I, 1 hasta (%12,5) Sınıf II ve 1 hasta da (%12,5) Sınıf III olarak değerlendirilmiş olup Sınıf IV hasta bulunmamaktadır. Grupta cerrahi mortalite görülmemiş olup, 1 hastada BOS fistülü, 1 hastada da epidural hematom nedeniyle revizyon cerrahi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda epilepsi 134 cerrahisinin ilaca dirençli epilepsi tedavisinde seçilmiş hastalarda başarılı bir tedavi yöntemi olduğu, mortalite, morbiditesinin ve komplikasyon oranlarının düşük olduğu bir kez daha doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sharing the expertise of Gazi University School of Medicine Epilepsy Center is aimed. 383 patients who underwent epilepsy surgery between January 2002 and June 2017 were studied. Cases are grouped; Temporal lobectomy (237), VNS, (138), and hemispherotomy (8). Clinical, semiological, neurophysiological and neuroradiological characteristics, mortality, morbidity and complications developed after surgery were screened and seizure control rates were revealed. 174 patients in the TLE group, Engel Class I 84.5% (147), Engel Class II 9.2% (16), Engel Class III 4% (7), and Engel Class IV 2.3% (4). There was no surgical mortality. Complications were found in 11.4% of patients and complications needed surgery were 5% of patients. In 79 patients in the VNS group, according to the McHugh classification, Class I 8.9% (7), Class II 24.1% (19), Class III 36.7% (29), Class IV 13.9% (11) and Class V 16.5% (13). Surgical mortality was not observed and 5 patients had late mortality. Surgical field infection was seen in 7 patients, system was removed in 5 patients, postoperative hematoma was developed in 4 patients, and 3 of them required surgical revision. In the hemispherotomy group, 6 patients (75%) classified as Class I, 1 patient (12.5%) Class II, and 1 patient (12.5%) Class III according to the Engel classification. There were no surgical mortalities, 1 patient underwent revision 136 due to CSF fistula and 1 patient underwent surgery due to epidural hematoma. Epilepsy surgery is a successful treatment for drug resistant epilepsy, and mortality, morbidity and complication rates are low.