Hemodiyaliz hastalarında c-reaktif protein ve prokalsitonin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of c-reactive protein and procalcitonin levelsi̇n hemodialysis patients
  1. Tez No: 482706
  2. Yazar: FATMA ÇÖLKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLIM AKTUĞ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hemodiyalize giren kronik böbrek yetmezliği hastalarında C- reaktif protein ve prokalsitonin düzeyleri enfeksiyondan bağımsız olarak yüksek seyretmektedir. Bu durum hemodiyaliz hastalarında enfeksiyon tanısını koymayı zorlaştırmaktadır. Bu hastalarda gereksiz antibiyotik kullanımına ve antibiyotik direncine neden olmaktadır. Çalışmamızın sonuçlarına göre hemodiyaliz hastalarında enfeksiyon tanısını koymadaki karışıklığın giderilmesi ve bu hastalarda enfeksiyon tanısı için yeni bir C- reaktif protein ve prokalsitonin cut off değeri belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışma prospektif olarak Ağustos-Kasım 2015 tarihleri arasında 4 diyaliz merkezinde haftada 3 kez rutin diyalize giren enfeksiyonu olmayan 394 hemodiyaliz hastası 152 sağlıklı gönüllü üzerinde yapıldı. Serum örneklerinden Selçuk Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarında PCT ve CRP çalışıldı. CRP nefelometrik yöntemle, PCT ise ELISA yöntemi ile çalışıldı. Hastaların ortalama CRP değeri 15.6±9.7 mg/dL iken, kontrol grubunda bu değer 3.5±0.6 mg/dL olarak saptandı. CRP değerleri açısından iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı düzeyde fark saptandı (p=0.001). Hastaların ortalama PCT değeri 0.63±2.6 ng/mL tespit edilirken, kontrol grubunun PCT değeri 0.043±0.02 ng/mL saptandı. Bu fark istatistiki olarak anlamlı idi (p=0.001). Çalışma grubunun CRP yüksekliği HD prosedürünün sürekli olarak immün sistemi aktive etmesi ve kronik inflamatuvar süreç ile ilişkilendirildi. Çalışma grubunun PCT yüksekliği, PCT'nin inflamatuvar durumlardan etkilenebileceğini ve HD gibi kronik inflamatuvar süreçlerde normalden yüksek bulunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
C-reactive protein and procalcitonin levels in hemodialysis patients with chronic renal failure are high independently of infection. This makes it difficult to diagnose infection in hemodialysis patients. It causes unnecessary antibiotic using and antibiotic resistance in these patients. In our study, it was aimed to eliminate the confusion in the diagnosis of infection in hemodialysis patients and to determine the cut-off value of a new C-reactive protein and procalcitonin for the diagnosis of infection in these patients. This study was prospectively performed on 152 healthy volunteers and without infection 394 hemodialysis patients routine dialysis three times a week at 4 dialysis centers between August and November 2015. Serum samples were studied in Selçuk University Medical Microbiology laboratory with PCT and CRP. CRP is studied by nephelometric method and PCT by ELISA method. The mean CRP value of the patients was 15.6 ± 9.7 mg / dL, whereas in the control group this value was found to be 3.5 ± 0.6 mg / dL. There was a statistically significant difference between the two groups in terms of CRP values (p = 0.001). The mean PCT value of the patients was 0.63 ± 2.6 ng / mL, while the PCT value of the control group was 0.043 ± 0.02 ng / mL. This difference was statistically significant (p = 0.001). CRP elevation of the study group associated with HD procedure was consistently activation of the immune system and chronic inflammatory process. The PCT elevation of the study group indicates that PCT may be affected by inflammatory conditions and may be found to be abnormally high in chronic inflammatory processes such as HD.