Kronik böbrek yetmezliğinde vitamin D, IL-6, prokalsitonin, HS-CRP düzeyleri
Levels of vitamin D, IL-6, procalcitonin, HS-CRP in chronic renal failure
  1. Tez No: 437518
  2. Yazar: NİLÜFER BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ÇAĞATAY TAŞKAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bir takım çevresel ve genetik etmenlerin ilerleyici böbrek hasarı ve komplikasyonlarının oluşumunu tetiklediği öne sürülmektedir. Bu etmenlerden biri inflamasyon olup, bir takım sitokinlerin de içinde yer aldığı bir dizi mekanizma sonucunda oluşmaktadır. Vitamin-D, IL-6, PCT ve hs-CRP de bu bağlamda diyaliz hastalarında mortalite açısından değerli belirteçlerdir. Bu çalışmanın amacı periton diyalizi ve hemodiyaliz hastalarında vitamin D, IL-6, PCT ve hs-CRP düzeylerinin karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, 40 hemodiyaliz tedavisi gören, 40 periton diyalizi tedavisi gören böbrek yetmezliği hastası ve 40 sağlıklı kontrol grubu üzerinde yürütüldü. Vitamin D düzeyleri HPLC, PCT ve IL-6 düzeyleri kemilüminesans, hs-CRP ise nefelometrik yöntemle ölçüldü. Bulgular: Vitamin D için tüm gruplar arasında fark yoktu. PCT için tüm gruplar arasında anlamlı fark vardı. IL-6 için periton diyaliziyle hemodiyaliz grupları arasında fark yokken periton diyaliziyle kontrol grupları arasında anlamlı fark vardı. hs-CRP için tüm gruplar arasında anlamlı fark vardı. Sonuç: Serum PCT seviyeleriyle IL-6 ve hs-CRP arasında ilişki bulunmuşken, serum PCT seviyeleriyle vitamin D arasında ilişki bulunamadı. Serum IL-6 seviyeleriyle hs-CRP arasında ilişki olmasına rağmen, serum IL-6 seviyeleriyle vitamin D seviyeleri arasında ilişki yoktu. Vitamin D ile PCT, IL-6 ve hs-CRP arasında bir ilişki tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is suggested that a number of environmental and genetic factors triggers the formation of progressive kidney damage and complications. One of these factors is inflammation, it occurs in the conclusion of a series of mechanisms included within a number of cytokines. Vitamin-D, IL-6, PCT and hs-CRP are also valuable biomarkers in the terms of mortality in dialysis patients in this sense. The purpose of this study is to compare vitamin D, IL-6, PCT and hs-CRP levels and to investigate the correlation between them in the peritoneal and hemodialysis patients. Material and Method: This study was carried on 40 receiving hemodialysis treatment, 40 receiving peritoneal treatment renal failure disease patients and 40 healthy control group. Vitamin D level is measured by HPLC, PCT and IL-6 levels are measured by chemiluminescent method, hs-CRP is measured by nephelometric method. Results: For vitamin D, there were no differences between all groups. For PCT, there was a significant difference between all groups. For IL-6, while there wasn't difference between peritoneal and hemodialysis groups, a significant difference between peritoneal and control groups. For hs-CRP, there was a significant difference between all groups. Conclusion: While correlation found between serum PCT levels with IL-6 and hs-CRP, not found correlation between serum PCT with vitamin D. Although correlation found between serum IL-6 levels with hs-CRP, no correlation between serum IL-6 levels with vitamin D. Correlation between vitamin D with PCT, IL-6 and hs-CRP could not be determined.