Koroner bypass ameliyatı geçiren hastalarda erken postoperatif dönemde göğüs fizyoterapi kullanımının karşılaştırılması
A Comparative study: Chest physiotherapy method versus incentive spirometry in early postoperative period after coronary by-pass surgery
- Tez No: 48271
- Danışmanlar: PROF.DR. H. NİLGÜN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
80 ÖZET İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde Koroner by-pass ameliyatı geçiren, yaş ortalamaları 53.95±7.49 yıl olan 20 hastaya insentif spirometre ve öksürme teknikleri, yaş ortalaması 57.15±5.8 yıl olan 20 has taya da solunum egzersizleri, perküsyon, vibrasyon ve öksürme tekniklerini içeren göğüs fizyoterapisi uygulanmış, bu iki yöntemin post-operatif akut dönemde arter kan gazlarına ve solunum fonksiyonlarına etkisi araştırılmış tır. Hastalar post-operatif birinci günde ekstübe edildikten hemen sonra ekstübasyonu takiben tedaviye alınmışlardır. Yöntemlerin kan gazla rına olan akut etkileri karşılaştırılmak istendiğinden ilk gün içinde her iki grubun birinci ve dördüncü seansta tedaviden önce, tedaviden hemen sonra ve 30 dk. dinlenmeyi takiben arteryal kan gazları ölçülmüştür. İnsentif spi rometre ve göğüs fizyoterapi grubundaki hastaların 1.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY This study examined patients who had by-pass surgery in the Institute of cardiology, Istanbul University. One group of 20 patients witha mean age of 53.95±7.4 year was followed with incentive spirometry and cough exercise. The other group of 20 patients with a mean age of 57.15±5.8 year was followed with physiotherapy program which included respiration technics, percussion, vibration and coughing. In both group of patients arterial blood gas analysis and respiration tests were performed. All patients, following extubation, underwent the physiotherapy program starting from the first day. In order to detamine the effects of the techniques on arterial blood gases, samples were obtained before, just after and 30 minutes after the exercise for the 1st and 4th exercise sessions in eachgroup.