Sağlık kuruluşlarında güncel inovasyon endeksleri: Kamu ve özel sektör sağlık kuruluşlarında bir alan incelemesi
Current innovation indexes in health institutions: A field investigation in public and private sector health institutions
  1. Tez No: 482737
  2. Yazar: YİĞİT KEREM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER DEMİR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde küreselleşme ile beraber gelen bir akım diğer sektörlerde olduğu gibi sağlık sektörüne de gelmiştir. Bu akımın adı inovasyondur. İnovasyonun sağlık kuruluşlarına ve sağlık sektörüne getirmiş olduğu etkilerinin anlaşılması, yapılacak inovasyonun sektörde yer alan kuruluşa ve bulunduğu sektöre olan etkisinin anlaşılması amacıyla uluslararası kuruluşlarca kabul gören endeksler kullanılmaktadır. Bu endekslere göre hem ülkelerin hem de kuruluşların inovasyon düzeyleri değerlendirilmektedir. Bunun dışında kamu ve özel sektörün inovasyon yaklaşımları incelenerek bu sektörlerle ilgili yeşil inovasyona örnek olan vakalar ile açıklanacaktır. Bu tez çalışmasının amacı, sağlık kuruluşlarının kabul ettikleri ve uygulamakta oldukları inovasyon endeksleri hakkında genel durumu ortaya koyarak; kamu ve özel sektörün inovasyon ve özellikle yeşil inovasyon konusundaki yaklaşımları ve uygulamalarının altını bir alan çalışması vasıtasıyla çizmektir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için bu çalışma derleme şeklinde düzenlenmiştir. Bu araştırmada inovasyon, inovasyon endeksleri, kamu ve özel sektörde inovasyon ile ilgili çalışmalar kullanılarak sağlık kuruluşları tarafından kabul gören güncel inovasyon endeksleri ve kamu ile özel sektörde inovasyon kıyaslanarak bu konu hakkında fikir sahibi olunmasına yardımcı olan nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Betimsel analiz yöntemi kullanılarak gözlenen kuruluşların inovasyon konusundaki görüşlerini etkili bir şekilde yansıtmak amacıyla bazı alıntılar kullanılmıştır. Bu analiz türünün kullanılmasının temel amacı, çalışmada elde edilen bulguları düzene sokulmuş ve iyi bir şekilde yorumlanmış haliyle sunmaktır. İnovasyon endeksleriyle ilgili verilerin hangi temalar altında düzenlenip toplanacağı belirlenmiştir. Bu çalışmanın kavramsal çerçevesi dikkate alınarak temalar belirlenmiştir. Bu temalar, Oslo Kılavuzu içerisinde bulunan anket başlıklarıyla Küresel Rekabetçilik Endeksi'ndeki anket başlıkları oluşturmaktadır. İnovasyon endeksleri, sağlık sektöründeki paydaşlar ile kamu ve özel sektörün inovasyon konusundaki yaklaşımları sayesinde bazı gözlemler elde edilmiştir. Buna göre Türkiye genel olarak inovasyon konusunda olumlu yönde gelişmeler kaydetmektedir. Ancak bu gelişmelerin yanında bazı konularda daha çok çalışması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays a trend that accompanies globalization has come to the health sector as in other sectors. The name of trend is innovation. Indexes that are accepted by international organizations use to understand the effects that the innovation has brought to the health institutions and the health sector. These indexes evaluate the level of innovation of institutions. Apart from this, public and private sector innovation approaches will be examined and explained with examples of green innovation related to these sectors. The aim of this thesis is to provide a general picture of the innovation indices that health care organizations have adopted and are implementing; Public and private sector innovation, and especially green innovation, through an area study. In order to achieve this aim, this study is organized as a compilation. In this research qualitative research method is used to compare the current innovation indexes which are accepted by health institutions and innovations in public and private sector by using innovations, innovation indexes, public and private innovation studies for helping them to have an idea about this issue. Some citations have been used to effectively reflect the opinions of organizations that have been observed through the method of descriptive analysis. The main purpose of this analysis use as a model is to present the findings of the study in an organized and well-interpreted way. The themes on which the data related to innovation indexes should be organized and collected are determined. The themes are created survey titles used in Oslo Guide and The Global Competitiveness Index. Some observations have been made thanks to innovation indexes, health sector stakeholders and public and private sector approaches to innovation. According to this, Turkey generally develops at innovation in positive direction. However, in addition to these developments, it has become clear that some issues need to be studied more.